Bliver det i år, at Rikke Bonde vinder Dansk Derby? Det var tæt på med Go On Carlras i 2021. Som træner har Rikke Bonde allerede vundet Svenskt og Norsk Derby. Dansk Derby tegner i år åbent, og med tre gode heste til start, står Rikke og hendes mand Nicolaj Stott, der vil være at finde i sadlen på Firstof All, stærkt. RaceTime har besøgt makkerparret Rikke Bonde og Nicolaj Stott. Sidstnævnte har netop vundet Svenskt Derby i sadlen på Celtic Lullaby.

FLOT START SOM TRÆNER.
Rikke Rohbach Bonde fik professionel trænerlicens i 2019. Siden da er det gået hurtigt, og med 30 heste i stalden i træningskvarteret i Jægerspris, er Rikke i dag blandt de allerstørste trænere i Danmark.
Det er ud over de to derbysejre i 2021 med Stroxx Carlras (Footstepsinthesand) og sejren i Dansk Oaks i fjor med Lady Macallan (Al Shemali) bl.a. blevet til sejr i Scandinavian Open Championship (Gr.3) i 2023 med Go On Carlras (Harzand).
I 2024 vandt Rikke og Nicolaj Pramms Memorial (L) med Stroxx Carlras og Copenhagen Golden Mile (L) med King David (Elusive City) og i 2023 også Dansk Breeders’ Cup med Sir Camelot (Appel Au Maitre).

NICOLAJS SVÆRE VALG.
Med tre heste til start bliver Rikke sandsynligvis den træner med de fleste deltagere i Dansk Derby 2025. I skrivende stund er startlisten ikke kendt.
Men Go Go Flame (Go Go Gadget) med et handicap på 81, Firstof All (Juniper Tree) med et handicap på 80 og Tools Carlras (Al Shemali) med et handicap på 78, er allerede startberettigede, og de deltager alle.
Rikke og Nicolaj har svært ved at skille de tre ad, og de understregede flere gange under samtalerne med RaceTime, at de alle er fine, gode heste, hvorfor chancerne for en sejr i et Dansk Derby 2025 uden en klar favorit, absolut er til stede.
”Jeg har valgt at ride Firstof All”, oplyste Nicolaj. ”Det er det sikreste valg for mig”.
Go Go Flame vil i Derbyet blive redet af Elione Chaves, og Tools Carlras får Per-Anders Gråberg i sadlen.

STÅR GO GO FLAME DISTANCEN?
Go Go Flame er ejet af Arslev Racing og opdrættet af Falkonertjenesten. Han er efter den norske derbyvinder Go Go Gadget (Areion).
Han er første afkom ud af den lynhurtige sprinter Persona (Kendargent), der nåede et maximumhandicap på 78 og vandt fire gange i løbskarrieren, bl.a. i to spinteropgør over 650 meter på Klampenborg.
Om Go Go Flame står Derbydistancen er derfor usikkert.
Skimle Go Go Flame debuterede først som 3-årig med en andenplads bag No Surrender, men før Acapulco Sunrise, de senere vindere af hhv. Svenskt 2000 Guineas og Jydsk Derby.
”Senere blev Go Go Flame en acceptabel fjerde i Dansk 2000 Guineas”, forklarede Nicolaj.

Go Go Flame aflagde dernæst nemt sin maidentitel i et 3 Års-løb over 1600 meter på Klampenborg, inden han stillede op i Jydsk Derby over 2150 meter.
Acapulco Sunrise kunne Go Go Flame ikke slå, men efter en stærk finish blev det til en andenplads før de to svenske Guineas-vindere No Surrender og Zarina.
”Det kunne umiddelbart antyde, at han også kan stå Derbydistancen”, nævnte Rikke, men tilføjede, at dét er løb på Jydsk Væddeløbsbane over den distance ikke nogen garanti for”.
”Men Go Go Flame har vist, at han kan løbe op med de allerbedste i årgangen, og han vil få gavn af sin store speed, hvis han får et løb undervejs, der passer ham”.
”Og det er spændende med sandsynligvis flere afkom efter Go Go Gadget i Derbyet”, supplerede Nicolaj. Nu afdøde Go Go Gadget fik som avlshingst aldrig de muligheder, han kunne have fortjent”.

VELTRUKNE FIRSTOF ALL VANDT NEMT DERBYTESTEN.
Firstof All er som nævnt Nicolajs valg til Bet25 Dansk Derby.
Hun ejes af The JC Organization. Hun er opvokset på York Stutteri, og hun er eget opdræt.
Firstof All er efter Juniper Tree, der i år fik sin første derbyvinder, da Celtic Lullaby vandt Svenskt Derby.
Firstof All er det første startende afkom ud af Juddmonte-hoppen First Spirit (First Defense), som Alice og John Weiste Christensen købte for €80,000 på 2019-udgaven af Goffs February Sale.
I dag residerer First Spirit som avlshoppe på Anna Sundströms stutteri i Normandiet, hvor hun er blevet bedækket ved vinderen af Prix de l’Arc (Gr.1), Ace Impact Cracksman).
Firstof All nåede kun til start en enkelt gang som 2-årig i fjor, hvor hun den 16. oktober sluttede fjerde i et maidenløb over 1600 meter på Jägersro. Løbet blev vundet af den senere svenske Kriteriums-vinder og årets Voter-2’er Sir Diamond (Appel Au Maitre).
Firstof All sæsondebuterede den 12. april med en andenplads, kort slået af Golden Dreams (Girolamo), der siden fulgte op med en andenplads bag Wassim (Zarak) i Dansk 2000 Guineas.
Senere var Firstof All femte i Mowerinaløb, tre længder bag Wiggle Wine (Go Go Gadget).

Firstof All imponerede, da hun på Klampenborg den 13. juni let vandt Derbytesten over 2200 meter før Bent Olsen-trænede Sandhurst (Havana Gold), der med lørdagens knebne nederlag til DR T H G (Sottsass) nu også er kvalificeret til start i Dansk Derby.
Firstof Alls seneste start var i Jockeyklubbens Grand Prix over 2100 meter på Bro Park, hvor hun blev redet af Rafael de Oliviera og var niende i mål, men kun slået med mindre end fem længer af vinderen Karla With A K (Swipe).
”Hun tabte længder i starten, og hun fik et dårligt løb”, påpegede Nicolaj.
”Firstof All har allerede på Klampenborg bevist, at hun står distancen.
”I et Derby uden en sikker favorit tror jeg, at Firstof All står lige så stærkt som flere af de andre deltagere”, mener Nicolaj.
TOOLS CARLRAS SIKKER VINDER AF DERBY TRIAL STAKES
Vi skal 10 år tilbage for at finde en vinder af Derby Trial Stakes, der fulgte op med en derbysejr. Det ændrer sig måske i år.
Det var Manacor (Primatico), der vandt Dansk Derby i 2015. Vinderen af Derby Trial Stakes året forinden, Davicii (Panis), vandt i øvrigt også Dansk Derby efterfølgende.
Manacor var trænet af Bent Olsen. Davicii af Niels Petersen. Begge trænere vil muligvis være repræsenteret i Dansk Derby med flere heste, ligesom Rikke Bonde.
Tools Carlras er ejet af Stald Ras og opdrættet af Stutteri Stork.

Pia og Henrik – medbringende morgenmad – kom forbi stalden i Jægerspris, da RaceTime var der, for at fejre den danske Oaksvinder Lady Macallans seneste sejr over 2200 meter i Gøteborg.
Hendes næste start bliver også i Gøteborg over 2400 meter i Kopparmärralöpning. Lady Macallan føler sig bedst tilpas over de længere distancer.
Det er interessant, fordi hun med vinderen af Dubai Duty Free (Gr.1), Al Shemali (Medician), har samme far som Tools Carlras.
Tools Carlras er ud af Pearl City (Zamindar), der er halvsøster til afdøde Jeunesse Lulu (Montjeu), som igen er mor til Stutteri Stork-opdrættede King David (Elusive City).
Rikke har i alt fem heste i stalden der er opdrættet på Stutteri Stork. Ud over King David, Tools Carlras og Lady Macallan er det to 2-åringer, Étoile Noire (Footstepsinthesand), en halvsøster til Sir Jeffrey (Hunters Light), og Lili Carlras (Reliable Man).
De er ejet af hhv. Stald Kabo og Stald Ras.

Tools Carlras startede oftest i stærkt selskab som 2-årig. Han debuterede med en fjerdeplads i Produce Stakes, og han var femte i Dansk Kriterium.
Han årsdebuterede med en tredjeplads i et maidenløb, inden han nemt vandt sin første sejr i Derby Trial Stakes, hvor han for første gang løb med blinkers og i øvrigt undervejs mistede begge sine forsko.
”Han har døjet med sine hove, men han er OK nu”, nævnte Nicolaj.
”Det hjalp at give ham blinkers på, og han er på vej op, men måske mangler han lidt erfaring”.
”Og”, tilføjede Rikke, ”Vi har i år ikke set ham i så stærkt selskab, som de to andre af vores derbykandidater”.

HVEM FRYGTER I MEST I DERBYET?
Det spørgsmål har Rikke og Nicolaj svært ved at svare på.
Begge pegede de umiddelbart – uden at være sikre – på Niels Petersens Go Go Gadget-søn Grab The Moment.
”Men der kan stilles mange spørgsmål forud for Dansk Derby 2025”, påpegede de.
Hvem starter? Der er mange kvalificerede heste fra de andre skandinaviske lande, og det er usikkert, hvem deres trænere vælger at sende til Dansk Derby.
Står de to heste med det højeste handicap (No Surrender og Wassim) derbydistancen? Foretrækker ejerne eventuelt at starte dem i Larch Ærespræmie?
Flere af de kvalificerede heste, der har et handicap på 81 eller mere, har ikke løbet væddeløb på Klampenborg før. Big Chance, Grab The Moment, Sir Diamond og Theonello. Hvordan tackler de banen?
Hvordan bliver baneforholdene? Og så videre.
Bet25 Dansk Derby tegner meget åbent i år. Der starterklæres til hele Derbydagen på fredag den 25. juli, og nogle timer senere kender vi det endelige Derbyfelt.


























