Der var lagt op til et “clash of the titans” søndag eftermiddag på Gulfstream Park i Miami, hvor tre af forhåndsfavoritterne til Kentucky Derby (Gr.1) satte hinanden stævne i The Fountain Of Youth Stakes (G2) over 1700 meter dirt.
Desværre for spændingen måtte Todd Pletcher på selve dagen slette sit ubesejrede stortalent Algorithms (Bernardini), der havde pådraget sig en bensplint og muligvis bliver sat så langt tilbage, at Kentucky Derby den første lørdag i maj må udelukkes.
Pletcher havde dog fortsat Discreet Dancer (Discreet Cat) med i opgøret, og hingsten sprang ud af startboksen som kneben favorit. Discreet Cat førte også størstedelen af vejen langs rails, men rundt sidste del af opløbssvinget blev han overrumplet af Michael Matz-trænede Union Rags (Dixie Union), der med største lethed overtog fronten og øgede sin føring hele vejen til målstregen for jockey Julien Leparoux.
Union Rags startede for første gang siden han som storfavorit blev en uheldig runner-up til Hansen i Breeders’ Cup Juvenile (Gr.1) den 7. november, og det var et comeback af så højt format, at han ikke kan undgå at være øjeblikkets varmeste navn på vejen til Kentucky Derby (Gr.1).
Hingsten havde aldrig tabt forud for sit nederlag i Breeders’ Cup Juvenile (Gr.1), og i Grade-1-opgøret Champagne Stakes på Belmont Park havde han fuldstændig pulveriseret Godolphins Alpha med fem længder. Selv samme Alpha har været uovertruffen i sine to første starter i 2012, og er ligeledes et af de højt betroede klassiske navne i USA.
Ganske som forventet matcher Michael Matz nu Union Rags imod Florida Derby (G1) over 1800 meter den 31. marts på Gulfstream Park.

























