Una Hora slog La Zona i Dansk Oaks

Wido Neuroth-trænede La Zona fik ikke sin tredje klassiske triumf da hun for første gang betrådte Klampenborgs græs i Dansk Oaks, men i stedet tog hun sin tredje klassiske andenplads bag vindende Una Hora.


Francisco Castro-trænede Una Hora var simpelthen for stærk en konkurrent for La Zona i løbets sidste ende, og Manuel Martinez kunne efter at have været en smule outpacet i begyndelsen af opløbssvinget styre Kateb-datteren fint frem indvendigt i banen og sende hoppen til angreb på den lige strækning.

La Zona fik en problemfri rejse under Fredrik Johansson, og hun så vældig stærk ud da feltet ramte opløbet med Madame If som den forreste før Härkila.

Una Hora havde med 300 meter igen et lille overtag indvendigt, men La Zona pressede hårdt på for at lukke hullet. Det lykkedes dog aldrig for La Zona, og Una Horas sejr var til slut ganske overlegen med halvanden længde. Wido Neuroths anden deltager, Kilcoona, sluttede godt af til tredjepladsen før

Lady Star Line og Madame If på de sidste præmiepladser.

Førstepræmien var 250.000 danske kroner værd for Una Hora, der ejes af Francisco Castro og Enrique Fornes og er opdrættet på danske Stutteri Nova på Fyn. Una Hora er helsøster til den tidligere St. Leger-vinder Rock All, og her kom der altså endnu en klassisk vinder ud af den danske avlshoppe Ma Ani.

Sejren i Dansk Oaks var samtidig den tredje klassiske triumf på Klampenborg i 2009 for Francisco Castro og Manuel Martinez, som tidligere også har hjemtaget Capinordic Dansk 2000 Guineas og COLEXON Energy Dansk Derby med Inchiline.


Tatoosh slog Valleys Pride i Pompøs Cup

I den korte udgave af “Hoppernes Derby”, Pompøs Cup over 1600 meter, var der gensyn med Niels Petersen-trænede Tatoosh, som i foråret vandt Capinordic Mowerinaløb i overlegen stil.

Tatoosh måtte slide noget mere for at vinde Pompøs Cup, men Espen Ski havde dog styr på begivenhederne det sidste stykke vej mod målstregen og Tatoosh kunne til sidst sejre sikkert foran Valleys Pride/KimAndersen, hvorefter der var mange længder til tredjehesten Risky Lady/Mark Larsen og de to sidste præmietagere Tinkerbell/Lennart Hammer og Fairwind/Nicolaj Stott.

Sejren i Pompøs Cup var 50.000 kroner værd for Tatoosh, der ejes af Stall Bratz og her vandt for tredje gang i karrierens seks starter og rundede 200.000 kroner i samlet præmiesum.

Seneste artikler

Scroll to Top