Storfavoritten Scandinavia indfriede forventningerne i Goodwood Cup (Gr.1)

Storløbsscenen i England er denne uge flyttet til Goodwood tæt ved den engelske sydkyst, hvor der hver dag frem til lørdag er Gruppe-løb på programmet. En uge, der ikke helt kan måle sig med Royal Ascot-ugen, men alligevel ét af årets helt store og imødesete meetings.


Tirsdag var Al Shaqab Goodwood Cup Stakes (Gr.1) hovedbegivenheden, og her var der set frem til et revancheopgør fra Gold Cup (Gr.1) i Royal Ascot-ugen mellem verdens formentlig to bedste stayerheste, Coolmores Scandinavia (Justify) og Godolphins Trawlerman (Golden Horn).

I Gold Cup sejrede Scandinavia med mindst mulig margen over Trawlerman, men tirsdag var der ingen tvivl hvor Scandinavia sejrede kæmpe stort med mere end otte længder til Trawlerman over 3200 meter, med Rahiebb (Frankel) på tredjepladsen.

Løbet fik en dramatisk start, da Amiloc (Postponed) mistede sin jockey Hector Crouch allerede i startboksen. Crouch kom heldigvis ikke værre til skade, end at han kunne stille op i løb senere på dagen.

Amiloc fortsatte ufortrødent, og i opløbet var det tydeligt, at vallakken generede Trawlerman. Trawlerman havde dog ikke vundet alligevel, for da først Scandinavia satte spurten ind, blev der taget afstand for hvert eneste skridt.

Scandinavia trænes af Aidan O’Brien og blev redet af Ballydoyles førstejockey Ryan Moore.

Løbet var også anden afdeling  af ”Stayer Triple Crown”, hvor Gold Cup på Ascot var det første, og da Scandinavia har vundet de to første, er han også sikker på, at blive samlet vinder. Den sidste afdeling er Doncaster Cup (Gr.2) i september over 3600 meter.



Der var yderlige to Gruppe-løb på programmet tirsdag. De 2-årige dystede over 1400 meter i Coral Vintage Stakes (Gr.2). Her tog hingsten Dr Rascal (Sottsass) sin trejde sejr i samme antal starter, og vandt med en halv længde foran Haffner (Justify).

Dr Rascal må nu regnes helt i toppen af årgangen, og trænes af Oliver Cole, der havde valgt Kalya Fraser som jockey. Haffner der var anden, er samme kombination som Scandinavia, med Aidan O’Brien som træner, Ryan Moore som jockey og Justify som far.

Det sidste Gruppe-løb var HKJC World Pool Lennox Stakes (Gr.2) over 1400 meter. HKJC står for Hong Kong Jockey Club. Længe lignede Witness Stand en vinder, men bagfra kom Lake Forrest (No Nay Never) stormende og sejrede kort foran Roque Diplomat (Calyx), og med Withness Stand på tredjepladsen.

Lake Forest trænes af William Haggas fra Newmarket og havde Cieren Fallon på ryggen.


Seneste artikler

Scroll to Top