Om mindre end to døgn er både Percussionist og nyindkøbte World Of Events klar til start på den store American Grand National Steeplechase-dag på Far Hills i New Jersey. Alt ånder fred og idyl omkring de to dansk/norsk-ejede væddeløbere, der torsdag gennemgik hver deres “schooling” over forhindringerne de skal springe lørdag eftermiddag lokal tid.
“Percussionist synes selv han er “Pegasus” den flyvende hest. På en af de syv forhindringer han trænede over, stod han af meget tidligt og fik en noget rodet landing. Han var tæt på at miste jockey JP (James Patrick O’Farrell), som dog på akrobatisk vis kom tilbage i sadlen efter at have været på vej af hesten, og det endte godt”!
“Ingen problemer, han skal bare finde sit stride”, sagde JP.
“Jeg siger alltid, at det er meget bedre de gør småfejl i træning, så de kan lære inden selve løbet – set op i mod at de laver fejlene i løbet. Han gennemførte et super spring efter dette, en god afslutning på en “schooling session” er lige præcis hvad jeg ønsker mig, og det fik vi. Jeg er optimistisk”, siger Morten Buskop fra USAs østkyst.
“World Of Events sprang imponerende når man tage med i betragtningen, at han er meget uerfaren efter fem starter over forhindringer i sin karriere, som kun tæller syv løb totalt. Denne “lille” kriger skal man ikke se helt bort fra i Foxbrook Champion Hurdle. Han er på ingen måde nævnt med chance her i pressen, men jeg har et godt øje til ham. Han er hådfør, bliver bedre og bedre for hver dag der går herovre, med tanke på generel tilstand. JP sagde efter schoolingen, hvor han sprang seks forhindringer, at “ham her skal de nok få se, at der bor noget i på lørdag”. Lad os håbe han får ret! Jeg er forsigtig optimist, og er samtidig helt enig med JP – der er noget særligt ved denne 5 årige Red Ransom vallak”, fortsætter Buskop.
“Det er ikke let at leve op til sidste års resultat med General Ledger, men…vi er her – og vi ved hvad der møder os lørdag. Hele forarbejdet er gennenført nu, så nu er det meget op til hestene og JP. Kan vi bare komme igennem uden “mishaps” så skal det nok gå godt. Forhindringerne skal passereres – og konkurrentene skal helst ikke være giftigere end sidste år. Time will tell. Det ville jo være sjovt hvis vi kunne vise amerikanerne, at vi også kan denne gang!”, slutter Morten Buskop.
World Of Events starter i lørdagens tredje løb på Far Hills – Foxbrook Champion Hurdle Stakes over 4000 meter og møder 12 konkurrenter, mens Percussionist optræder i det efterfølgende opgør – dagens absolutte hovedbegivenhed, Grand National Hurdle Stakes (Grade 1). De to opgør rides henholdsvis kl. 20.00 og 20.30 dansk tid.
Nedtællingen er for alvor begyndt for Old Times Racing, Iben og Morten Buskop og træner Hanne Bechmann!

























