Mehmas Air Force kunne også på Klampenborg

Lennart J:r Reuterskiöld præsenterede for en måned siden en fin, ny import i form af 3-årige Mehmas Air Force, som efter at have vundet sin sidste start som 2-årig i England, fik skandinavisk debut på Jägersro med sejr foran Derbyhåbet Iyan. Nu skulle Mehmas-datteren op til bevis på Klampenborgs græs, og hun vandt legende let for Elione Chaves.


Chaves behøvede dårligt ride fremad i opløbet på den fukse hoppe, som let galopperede forbi sine konkurrenter og vandt med seks længders afstand til Red Moondancer (Appel Au Maitre) og Cool Magic (Moohaajim).

Mehmas Air Force ejes af Stall Gransäter og blev købt for 18,000 guineas gennem agent Paul Harley på sidste års Tattersalls October HIT Sale i Newmarket.


Mehmas Air Force og Elione Chaves. Foto: Johanna Friberg.

Hun er ud af Air Force Amy (Sixties Icon), der en vindende helsøster til den amerikanske Grade-2-vinder Nancy From Nairobi.

Lennart J:r Reuterskiöld har nu startet to heste på Klampenborg i denne sæson – og begge har vundet. Den første sejr kom med Sealove i York Stutteri Sceptre Stakes tilbage i april.


Lennart J:r Reuterskiöld havde endnu en vinder med til Klampenborg. Foto: Johanna Friberg.

Seneste artikler

Scroll to Top