Helsøster til Lucien på Healthy Horse Stud

Folingssæsonen er for alvor i gang på Sandie og Kasper Bregnager Kjærs Healthy Horse Stud i Skibby. “Både Lumineuse og Save The Queen har folet indenfor den seneste uge, og vi venter hvert øjeblik også et føl ud af November Rain”, fortæller Sandie til GalopSport.


Lumineuse med sit hoppeføl efter Hurricane Red – en helsøster til Lucien. Foto: Marianne Stig Photography.

Pompøs Cup-vinderen Lumineuse (Academy Award) nedkom i torsdags med en flot hoppe efter Derby-, Pramms- og Stockholm Stora Pris-vinderen Hurricane Red (Hurricane Run), og føllet er dermed helsøster til den firedobbelte vinder og klassiskplacerede Lucien.

Lucien, der som bedst har nået et handicap på 85, har siden sin 2-årssæson ligget i toppet af sin årgang, og både som 2-, 3- og 4-årig var han placeret i storløbssammenhæng.

Som 2-årig var han tredje i Dansk Galops Auktionsløb bag Slava Ukraini (Moohaajim) og Alakay (Wilshire Boulevard), og som 3-årig fulgte han op med andenpladser bag King Ferdinand (Elusive Quality) i Dansk 2000 Guineas og Ray’s Moon (Sea The Moon) i Dansk St. Leger, samt tredjepladser i Dansk Derby, Breeders’ Trophy Classic, Breeders’ Prize Classic og Jydsk Derby.

I fjor sluttede han anden bag Slava Ukraini i Breeders’ Trophy Mile, og han kom ud af sin 4-årssæson med en samlet præmiesum på 822.683 danske kroner.

Lucien og Oliver Wilson sejrer på Klampenborg i 2024. Foto: Burt Seeger.

Foruden Lucien er Lumineuse bl.a. mor til den vindende Al Shemali-datter Illumination, og til en hoppeåring efter den tyske Gruppe-3-vinder og Deutsches Derby (Gr.1)-3’er Accon (Camelot).

Det nytilkomne hoppeføls mormor, Lumen (Verglas), var igennem flere år blandt Skandinaviens bedste løbshopper, og hun vandt bl.a. Fawzia Stakes på Klampenborgs Derbydag tre gange på stribe.

Lumineuse og Rafael Schistl på vej mod sejren i Pompøs Cup 2013. Foto: Burt Seeger.

Desuden sejrede hun i Sceptre Stakes og var anden i Coolmore Matchmaker Stakes på Täby og tredje i Weidenpescher Stutenpreis (L), Klaveness Minneløp (L) og Dansk Oaks.

Foruden Lumineuse blev Lumen mor til den danske Derby-3’er Lea (Eishin Dunkirk) og de øvrige vindere Final Score (Hot Run) og Leonardo (Eishin Dunkirk).


Save The Queen med sit første føl – en hoppe efter Courage Under Fire. Foto: Marianne Stig Photography.

Sidste uge bød også på et hoppeføl ud af Churchill-datteren Save The Queen, som afsluttede sin løbskarriere med en sejr i Klampenborgs Fabellaløb over 2400 meter i september 2023.

Save The Queen folede for første gang og fik en smuk hoppe efter Courage Under Fire (War Front, red.)”, beretter Sandie.

Save The Queen er ud af Dalakhani-datteren Lune Orientale, som selv er en vindende halvsøster til den tredobbelte japanske Gruppe-1-vinder Fierement (Deep Impact) og til avlshoppen Learned Friend (Seeking The Gold), der bl.a. har produceret den Gruppe-2-vindende avlshingst Inns Of Court (Invincible Spirit).

Save The Queens mormor, Lune d’Or (Green Tune) vandt bl.a. Premio Lydia Tesio (Gr.1) og var tredje i Yorkshire Oaks (Gr.1), og hun stammer fra samme moderlinje som Prix Jacques le Marois (Gr.1)- og Prix du Moulin (Gr.1)-vinderen Luth Enchantee.

“Både Lumineuse og Save The Queen går nu til bedækning hos vores nye avlshingst Native Soldier (Sepoy, red.), der er opstaldet hos Berner Olsen”, afslutter Sandie Kjær.

Save The Queen og Rebecca Stålhandske undervejs i 2023-udgaven af Fabellaløb. Foto: Burt Seeger.
Picture of Filip Zwicky

Filip Zwicky

Stifter / Ansvarshavende redaktør. Mere om forfatteren

Seneste artikler

Scroll to Top