Den tyske Gruppe-2-vinder Northern Ruler er kommet godt i gang med sin første sæson som avlshingst på Stutteri Thorskovgaard, og en af de første hopper til at besøge ham, den tidligere norske Derbyvinder High As A Kite, er nu scannet drægtig.

High As A Kite (Manduro) vandt 2017-udgave af Norsk Derby – som på daværende tidspunkt ved et Listed Race – foran den senere norske St. Leger-vinder Silver Falcon (Mastercraftsman).
Det var til en førstepræmie på 680.000 norske kroner og i øvrigt lidt af en historisk begivenhed, idet hoppens partner Vanessa Ryall blev historiens første kvindelige jockey til at vinde et Derby i Skandinavien.
Forinden havde den Jan Bjørdal-ejede og -trænede hoppe vundet Dianalöpning (Svenskt 1000 Guineas), og som 4-årig fortsatte hun sine store resultater med sejre i både Lanwades Stud Stakes (L) og Stockholm Fillies & Mares Stakes på Bro Park.
Som 5-årig slog hun igen til med sejr i sidstnævnte opgør, der hér havde fået sin status som Listed Race tilbage.

Stutteri Thorskovgaards 8-årige Northern Ruler (Ruler Of The World) havde en fremgangsrig væddeløbskarriere hos Andreas Wöhler i Tyskland, for hvem han bl.a. vandt Grosser Preis der Badischen Wirtschaft (Gr.2) og Prix du Lys (Gr.3).
Desuden blev det til to andenpladser i Grosser Hansa-Preis (Gr.2), en tredjeplads i Prix de Reux (Gr.3) og en fjerdeplads i Preis von Europa (Gr.1).
























