Bror/søster-triumf på Klampenborg

Træner Bent Olsen blev den store triumfator fredag aften på Klampenborg, idet han sadlede hele tre vindere i rammeprogrammet.

Udover fremvisningen af to lovende 2-årige heste fik træneren også givet en indikation om, at hans Oaks-håb Royal Eleven er på klar fremmarch til årets hovedopgave søndag den 7. september.

Dagens bedst doterede opgør, Stayer Pokalen over 2400 meter med 60.000 i samlet præmiesum, gik dog til Desmond Scarlett-trænede Easy Boy, der nok engang viste at de længere distancer ikke er noget problem for ham.

Kim Andersen sørgede for et godt tempo undervejs med Porsa System, mens Nicholas Cordrey holdt sig velplaceret lige bag den førende på bagsiden.

Ind på opløbet skød Easy Boy hurtigt frem til et par længders føring, mens Porsa System øjensynligt mistede pusten og faldt helt fra.

Samtidig kom Ganagun i et stærkt angreb fra sin sidsteplads og lignede en kort overgang en lille trussel over for førende Easy Boy, der dog fortsatte i udstrakt galop og til slut vandt sikkert med en længde.

Ganagun holdt andenpladsen foran Counterfeit, mens Ready Eddie og Porsa System endte som de to sidste i præmierækken.

Det var Easy Boys tredje årssejr i syv starter, og sæsonens samlede præmiesum er nu nået op over 200.000 kroner, og Line Høghs brune vallak bliver ifølge træner Desmond Scarlett nu matchet mod Skandinavisk Grand Prix over 1800 meter den 13. september.


Royal Eleven/Mark Larsen nedkæmper Lake St Clair/Fredrik Johansson i Fabellaløb. Foto: Burt Seeger.

Fabellaløb til lillesøster

Mens Easy Boy altså tog sig af Stayer Pokalen var det lillesøster Royal Eleven der vandt de 3-årige hoppers sidste test inden Dansk Oaks, det 2200 meter lange Fabellaløb.

Efter afbud fra More Seeland var feltet skrumpet ind til bare seks heste, med Dianalöpningsvinderen Lake St Clair/Fredrik Johansson som forhåndsfavorit.

Der blev ikke sat det store tempo på løbet fra start, og da Lake St Clair brød en smule ud i banen rundt tribunesvinget valgte Mark Larsen selv at diktere pacen på ryggen af Royal Eleven, der førte feltet ind på opløbet.

Her satte Fredrik Johansson sit angreb ind med Lake St Clair, der midt i opløbet så ud til at kunne trække afgørende fra, men indvendige Royal Eleven blev ved med at kæmpe heroisk og kom på de sidste 75 meter afgørende tilbage og sejrede med et kort hoved.

Der var halvanden længde ned til Caerless på tredjepladsen, mens African Appearance og Lady Of York sluttede mange længder bag de tre første.

Royal Eleven er ligesom Easy Boy ud af den franske Kendor-hoppe Ligegaux Maximum, der desværre gik bort forrige år mens hun var i fol ved Be My Chief.

Med Ballet Prince som far er Royal Eleven sikret de stayeregenskaber der skal til for at være med helt fremme i Dansk Oaks, og den 200 meter længere distance bliver uden tvivl kun en fordel for den talentfulde hoppe, der dog får sin sag for i ‘Hoppernes Derby’ mod fantastiske Halfsong.

Avlshingsten Ballet Prince havde i øvrigt fire afkom til start på dagen – hvilket resulterede i en sejr, to anden- og en enkelt tredjeplads.


Star Quest/Fredrik Johansson vinder en let sejr i 2-års MaidenSerien. Foto: Burt Seeger.

Triumf for Bent Olsen

Sejren i Fabellaløb var træner Bent Olsens tredje på dagen.

Inden da havde Olsen sadlet to 2-årsvindere i form af Star Quest og Lady Ashborne.

Begge heste blev overlegne vindere og ligner virkelig et par gode emner for fremtiden.

Star Quest indledte dagen med en let to længders sejr i 2-års MaidenSerien foran en godt afsluttende Ballet Princess og Cut Di Campione, og måden Richard Of York-sønnen trak fra på gav indikationer om at Klampenborg Auktionsløb den 7. september ikke bliver nogen ’walk-over’ for Søren Jensens stærke duo La Sall og Lady Clementine.

”Jeg købte Star Quest på Dansk Galops Åringsauktion i fjor for en pris der i mine øjne sagtens kunne have været dobbelt så stor, idet hingstens mor er en af de bedst afstammede avlshopper i Danmark. Han er i princippet endnu ikke helt klar, men jeg vurderede at han skulle have et løb i kroppen inden Auktionsløb”, fortalte Bent Olsen efter dagens første sejr.


Lady Ashborne/Fernando Diaz er uhyre overlegen i Erik Knudsens Ærespræmie. Foto: Burt Seeger.

Den næste kom allerede i løbet efter, hvor den lynhurtige Lake Coniston-datter Lady Ashborne på trods af klare tegn på manglende rutine pulveriserede sine konkurrenter i Erik Knudsens Ærespræmie over 1500 meter.

På en fjern andenplads fulgte Amazing Vale foran Testarossa – begge trænes ligesom Lady Ashborne på Hvidegården af henholdsvis Tine Hansen og Bent Olsen.

Der var 20.000 kroner i førstepræmie til Lady Ashborne, som ejes af Stall Lambada, der købte hoppen på auktion i Irland med henblik på de store skandinaviske 2-årsløb over de kortere distancer.

”Hun står nok ikke meget mere end 1200 meter mod de bedste, men at hun vinder over 1500 meter i dag beviser bare at hun er en meget fin og lovende hoppe”, udtalte Sten Thynell efter løbet.


Zuccini Wind/Fredrik Johansson vinder med kort hoved foran Eyeq i York Stutteris Hoppeløb. Foto: Burt Seeger.

Zuccini Wind – igen!

Wido Neuroths 4-årige hoppe Zuccini Wind må virkelig synes om Københavns Galopbane, hvor hun hidtil har gået karrierens bedste løb.

Sidste år sejrede hun både i Mowerinalø Trial og Mowerinaløb, og i år er de to første besøg resulteret i flotte sejre.

Denne gang slog Revoque-datteren til i York Stutteri Hoppeløb over 1400 meter efter en virkelig merivende opløbskamp med lavtvægtede Eyeq, der igen havde den kinesiske jockey Jason Chan på ryggen.

Zuccini Wind fik 25.000 kroner for sejren, samtidig med at hun scorede en fribedækning ved York Stutteris succes-hingst Richard Of York.


Dagen i øvrigt

Søren Jensen-trænede Kildrummy er ikke til at stoppe i øjeblikket – med lærling Linda Bro på ryggen strøg den 5-årige vallak til en sikker halvanden længdes sejr i Liberty Handicap over 2200 meter foran Peer-To-Peer og Big Ben.

Det var Kildrummys tredje sejr i træk, og hesten beviste samtidig at han også magter de længere distancer.

Efter en turbulent sommer fik Hanne Bechmann-trænede Arctic Palace endelig karrierens første sejr i Et Toi Royale Maidenløb over 2200 meter efter kamp med storfavoritten Mamonia og Tough And Tender.

Klassisk afstammede Arctic Palace mistede sin rytter i Derby Consolation og har i det hele taget ikke haft meget succes i år, men denne gang flaskede det hele sig for Starry Night-sønnen der kunne føje 9.000 kroner til præmiekontoen.

Dagens sidste løb San Luca Handicap resulterede i årets første sejr til stabile Mint Julep, der under Le Tølbøll spurtede flot udvendigt i banen og sejrede efter kamp med en halv længde foran Dunbar i Eko Monopol.

Seneste artikler

Scroll to Top