Wido Neuroth-trænede Diamant tog søndag sin tredje sejr på stribe, da han med trænersønnen Jan-Erik Neuroth i sadlen strøg til tops i Tattersalls Norsk Kriterium over 1370 meter på Øvrevoll.
Tyskopdrættede Diamant (Zamindar – Diamantgötin v. Fantastic Light) vandt i starten forinden The Heatherwold Cup over samme distance, og igen var det tydeligt, at de 1370 meter er et absolut minimum for ham. Sejren og førstepræmiens 140.000 kroner kom i hus med mindst mulige afstand til Niels Petersen-trænede Over The Ocean/Per-Anders Gråberg, der var klart forbedret i forhold til debuten i netop The Heatherwold Cup, hvor han var femte bag Diamant.
Over The Ocean er i øvrigt en halvbror til samme stalds milerstjerne Silver Ocean.
På tredjepladsen i opgøret fulgte Bent Olsen-trænede Smartinblack/Jacob Johansen, i sikker afstand til Pal O’Mine/Carlos Lopez og Cekath/Espen Ski, mens Søren Jensens skandinaviske debutant, Composed/Oliver Wilson, blev eneste deltager uden for præmierækken.
Ovenpå Kriteriumssejren på Øvrevoll er Diamant lige nu at betegne som årgangens konge på de skandinaviske baner, og han bliver vældig interessant at følge i sin første start over 1600 meter, hvilket meget vel kan blive i Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Täby den 14. oktober.

























