Juniper Tree-datteren Ascot Brass tog sit livs tredje Listed-sejr, da hun i hænderne på Per-Anders Gråberg gjorde kort proces i Lanwades Stud Stakes (L) over 1600 meter græs. Ascot Brass vandt let med tre længder foran Silent Night fulgt af Takeko og Go Go Dancer.
Ingen af feltets ni deltagere ønskede på nogen måde at tage føringen i Listed-opgøret, og det lykkedes Per-Anders Gråberg at få overladt teten til Oliver Wilson på næstfavoritten Silent Night.
Det betød også, at de første 800 meter af opgøret gik ekstremt langsomt, og da feltet ramte opløbet havde Ascot Brass en speed som ingen andre og forsvandt hurtigt væk fra de øvrige.
Siden var sejren aldrig i fare, og den fukse hoppe kunne uden problemer hjemtage førstepræmiens 400.000 svenske kronor til Stall Valley.

Ascot Brass har nu vundet 10 gange i karrierens 25 starter, og hun har indløbet tæt på 4,7 millioner kronor.
Hoppens største præstation til dato er fortsat andenpladsen i Gruppe-2-opgøret Cape Verdi Stakes på Meydan i vinter, men hun gør sjældent noget galt skandinavisk mark og fulgte nu op på sommerens øvrige triumfer i Bloomers’ Vase (L) på Bro Park og i Klampenborgs Fawzia Stakes.
Ascot Brass har igennem hele karrieren været trænet af Niels Petersen på Øvrevoll, og hun er opdrættet i Sverige af Helena og Tor Harry Sigfridsson.
