Så gjorde de det igen! – Lige så effektivt som samarbejdet på Klampenborg med Søren Jensen, rider Kim Andersen den ene sejr efter den anden i hus på Jägersro med Michael Kahn-trænede heste.
Fredag aften blev det således til endnu tre af slagsen og en samlet vindersum på 85.000 svenske kroner. Duoens gyldne time fandt sted i aftenens 4. til 6. løb, hvor Kim Andersen red henholdsvis Brahma’s Junior, Barrack Yard og Barbicel til sejr.
Det var ellers tæt på en 4. sejr til Kahn/Andersen i 8. løb, hvor de evige konkurrenter Melmac/Mark Larsen og Sharp Matt tørnede sammen i Guldfågeln Cup om 80.000 kroner.
Her var Melmac dog suveræn og vandt en let 4 længders sejr.
Dermed blev det til endnu en dansk jockey-sejr. En anden træner/jockey duo med vind i sejlene, var Francisco Castro og jockey Luis Santos, der vandt to af dagens 8 løb.
Det var henholdsvis på Ninety Fours Code i Sjöbo Gästis Sprint, hvor danske African Step med Puk Ervolder var tredje, og på Zerena Apache i Södergårdens Söda Maj løb.
Det var 15 grader og solskin på Jägersro, hvor banens totalomsætningen lød på 1.035.843 kr.