Sea The Stars bedst i verden – men ikke den bedste nogensinde

De netop offentliggjorte World Thoroughbred Rankings har ikke overraskende Sea The Stars som den overlegent bedste hest i verden i 2009.


Mere overraskende er det dog for mange, at hestens rating på 136 er et pund lavere end Peintre Celebres rating i 1997 og hele fem pund mindre end Dancing Braves rekord fra 1986.

John Oxx, der trænede Sea The Stars som 2- og 3-årig, udtaler til Racing Post, at han ikke er overrasket over at Cape Cross-sønnen er rated under flere af datidens store champions. Oxx forklarer, at Mick Kinanes udtalelser om at hesten aldrig behøvede at bruge sig selv mere end 75% for at vinde løb som Epsom Derby (Gr.1), 2000 Guineas (Gr.1),

Juddmonte International Stakes (Gr.1), Eclipse Stakes (Gr.1) og Prix de l’Arc de Triomphe (Gr.1) kan have været med til at hans rating ikke afspejler hvor god en hest han i virkeligheden var.

Sea The Stars sluttede 2009 på en klokkeklar førsteplads på World Thoroughbred Rankings, seks pund foran vidunderhoppen Goldikova med 130 på andenpladsen. De to Aidan O’Brien-staldkammerater Rip Van Winkle og Fame And Glory blev tredje og fjerde med henholdsvis 129 og 128, mens Breeders’ Cup Classic (Gr.1)-vinderen, den ubesejrede superhoppe Zenyatta, ligeledes endte på 128, et pund højere end endnu en suveræn amerikansk hoppe, Rachel Alexandra.

Seneste artikler

Scroll to Top