RaceTime: Utroligt populære Flying Drummer

De dukker op fra tid til anden – stjernerne – dem, der er lidt eller nogle gange – meget bedre end de andre. De bliver deres sports ansigt udadtil – dem der trækker tilskuere i hobetal til banerne. Og sådan nogle stjerner dukker heldigvis også op indenfor galopsporten.


Flying Drummer med Gert Hansen i bøjlerne på Klampenborg. Foto: Burt Seeger.

En af de største nogensinde var skimlen Flying Drummer, født i 1970.

Derbyvinderen i 1973 var Stald Vic-Fun’s Tacoma, der var trænet af Kim Stumann. Tomca blev også St. Leger-vinder, inden han demonstrerede en sand ulyst til at løbe væddeløb.

Den lyst havde andenhesten i derbyet, Flying Drummer derimod til overflod. Han udviklede sig til en af de mest populære væddeløbere i Dansk Galopsport nogensinde.

En af Klampenborg Galopbanes mest populære heste nogensinde, Flying Drummer med sin faste partner Gert Hansen i sadlen.

Han var opdrættet af kunstmaleren Lars Swane i Nordjylland, som havde købt moderen, Flying Elektra, for beskedne 4.000 kr., da hun intet havde vist som væddeløber.

Han blev fremstillet på Åringsauktionen, men ikke solgt. Valdemar Petersen var dog interesseret og fik Vinzenz Vogel til at kigge på Flying Drummer – det skulle vise sig at være en rigtig god idé.

Dog ikke lige med det samme. Vogel var absolut ikke imponeret. Flying Drummer lignede ingenting. Vogel synes bl.a. at bagparten var tyndere end et cykeldæk. Det blev ikke til noget køb.

Alligevel tog ”Walde” og Vogel over for at kigge på ham senere. Og det var en totalt forvandlet Flying Drummer de så.

Handlen blev indgået.

Som 2-årig imponerede Flying Drummer ikke. Men som 3-årig var han vokset til. Og nu begyndte eventyret. Flying Drummer skulle bare have blinkers på. Så gik det virkelig stærkt med en utrolig speed, som Gert Hansen var mester i at administrere.

Det blev til en andenplads i Dansk Derby og senere en let triumf i Svenskt Derby. Han fortsatte sin glorværdige karriere med sejre i Eclipse Stakes tre år i træk i Flemming Velins ejerskab.

I avlen blev han far til den svenske derbyvinder, Flying Jazz.

Picture of Per Bustrup

Per Bustrup

RaceTime. Født 1943 på Nørrebro. Reklamechef hos Gulf Oil. Fra 1974 til 1986 marketingchef hos Klampenborg Galopselskab, hvor han bl.a. stod bag introduktionen af GALOPPEN, Scandinavian Open Championship og Ekstra Bladets Gyldne Hjelm. Var i perioden også fast medkommentator ved de årlige Derbytransmissioner på TV. Stiftede eget reklamebureau, GP Reklame/Marketing i 1986 og har udgivet bøgerne “150 år med fest, farver og fuldblod” og “Bageren der blev stjernejockey."

Seneste artikler

Scroll to Top