Til oktober er det 10 år siden, at Karina og Alexander Elsass overtog driften af York Stutteri. Det har ikke altid været nogen dans på roser. Men visionerne er i behold, og barren er sat højt.
VI KEDER OS IKKE.
En dag – på vej op ad den flotte allé til det idylliske York Stutteri – spurgte en besøgende Alexander, hvorfor han bar sådan noget beskidt tøj.
Han så nok for sig en velklædt proprietær, der efter morgenkaffen indkaldte de mange ansatte på Herregården for at modtage dagens ordrer.
Det er meget -meget -langt fra Karina og Alexanders hverdag. Per og jeg lavede i starten af 2017 en artikel til RaceTime MAGAZINE om York Stutteri: ”De knokler”. Det gør de stadig.
Lige nu er der 61 heste, der kræver daglig pasning. Men oftest er der flere. Højsæsonen på York Stutteri er ved at ebbe ud.
Til at hjælpe sig med den daglige drift i stalden er der to heltidsansatte samt en til at tage sig af markdriften og en til det administrative. Alexanders far, Nick Elsass, der er formand for Dansk Galop, tager konsekvent natrunden. Alexanders mor Kiddy, er ”gartner”, men også til rådighed, når der er brug for det. Og det er der ofte. Rigtig mange år i galopsporten og -avlen gør, at Kiddy og Nick Elsass om nogen ved, hvad det drejer sig om.
Karina og Alexander har to børn, Emma på 11 og Oliver på ni. Og de tre generationer bor alle i hovedbygningerne på Stumpedyssegård. Omgivet af staldene og det store ridehus, der er rammen for Scandinavian Open Yearling Sale.
Og omgivet af de 50 hektar jord med hestefolde, hvor de fleste af hestene befandt sig, da Per og jeg vendte tilbage til York.
CORONA HAR SAT SINE SPOR.
Vi var der også i efteråret. Til åringsauktion. Da var vejret dårligt. Det var vådt, og der var mange mennesker.
Nu skinnede solen, og der var næsten mennesketomt. Men som altid, når vi besøger York Stutteri, imponeres man af, hvor velholdt og næsten klinisk rent, der er. Lige, hvad der er brug for i disse Coronatider.
Og ved indgangen til staldområdet kunne vi læse om de retningslinjer, der skal følges. Jeg sprittede af med det samme.
I en længere periode har man tilstræbt så få besøgende som muligt. I stedet har York Stutteri flittigt på video orienteret om aktuelle nyheder.
Og det unge personale er blevet bedt om at passe på, undgå kram, og at tænke sig om – også derhjemme. Nu vender man gradvist tilbage til mere normale tilstande, og der er igen åbnet op for besøgende på York.
KAN VI KOMME TIL DERBY OG SCANDINAVIAN OPEN YEARLING SALE I ÅR?
Vi drak kaffe og fik kager på terrassen udenfor Karina og Alexanders bolig. Og vi havde den fornøjelse, at Nick og Kiddy var med os. Nick kunne fortælle os, at han som formand for Dansk Galop, siden Danmark blev lukket ned den 11. marts i år, ugentligt har været til møder.
I Kulturministeriet for at diskutere hestevæddeløbssportens vilkår under Coronakrisen. Og oftest sammen med meget slagkraftige idrætsforbund.
”Selvfølgelig bliver der Dansk Derby i år”, svarede Nick. ”Spørgsmålet er alene, i hvilket omfang, der bliver adgang for tilskuere. Der er fortsat usikkerhed, og der arbejdes for en sikkerheds skyld med alternative planer”. Som bekendt løbes der væddeløb på Klampenborg, men det er uden det sædvanlige antal tilskuere. Det er glædeligt at konstatere,at totalisatoromsætningen holder indtil videre.
Scandinavian Open Yearling Sale – på halvårsdagen for nedlukningen af Danmark – den 11. september på York Stutteri kan gennemføres, da der ikke er forsamles mere end 500 mennesker. Der kan dog være praktiske forhold omkring forplejning m.m., der skal ses på.
Dansk Galop er organisator for Scandinavian Open Yearling Sale, der nu i flere år er blevet afholdt på York Stutteri med stor succes. Og ingen er i tvivl om, at Karina og Alexander og hele familien Elsass har en meget stor andel i den succes.
SAMLINGSPUNKT FOR FULBLODSAVLEN I SKANDINAVIEN.
Optimismen var stor, da Karina og Alexander Elsass i oktober 2010 overtog driften af York Stutteri og fik mulighed for at realisere deres drøm om at skabe et professionelt samlingspunkt for fulblodsavlen i Skandinavien. Om at etablere en central hoppe- og hingstestation. Om et nyt koncept for fuldblodsavlere, der ikke selv har faciliteterne. Og om at bringe ungdom til galopsporten, der er kendetegnet af et højt aldersgennemsnit.
Og de havde forudsætningerne. Alexander er vokset op med galopheste, medens Karina er kommet mere brat ind i det. Hun red hos Brian Wilson, og der mødte hun Alexander.
De blev gift i 2007, og de arbejdede begge i Irland.
Alexander på Irish National Stud og Karina hos træner John Oxx. Og senere blev det til et ophold på Arrowfield Stud i Australien. Så de ved, hvad det drejer sig om.
MINGUN FØRTE OS TILBAGE TIL STENALDEREN
Men de første mange år var ikke nemme. Alexander understregede for os, at den rigtige avlshingst er alfa omega for et stutteri.
Investering i en avlshingst indebærer en stor økonomisk risiko, fordi han hurtigt skal vise sit værd. Og svigter han, står man samtidig tilbage med et stort antal hopper, der har fået føl og er blevet bedækket af den pågældende avlshingst.
Mingun blev indkøbt i slutningen af 2010. Han havde gode resultater med sig som avlshingst. Og han var halvbror til superhingsten Kingmambo. Men på trods af en flot tilslutning og stor opbakning fra skandinaviske opdrættere, formåede han ikke at leve op til forventningerne med sine tre første årgange i Skandinavien.
”Og markedet er hurtig på aftrækkeren”, fortalte Alexander.
”Opdrætterne søger straks andre avlshingste. Darwins teori om survival of the fittest gælder også avlshingste”. Efter fire aktive bedækningssæsoner i Danmark blev Mingun derfor solgt i november 2015.
”Det satte os tilbage. Det var en økonomisk bet. Ikke den bedste begyndelse”, konkluderede Alexander. Efter sin exit fra Danmark viste flere af Minguns afkom pæne resultater, men det er en anden historie.
SKUDEN ER VENDT.
Nu er optimismen vendt tilbage. I dag er der opstaldet fem avlshingste på York Stutteri samt 22 permanente avlshopper.
”De har papirerne i orden, og de tegner lovende, men de fleste af dem har endnu kun fået få afkom – det er jo en langsigtet affære med avl”, fortalte Alexander.
Og trods optimismen understregede Alexander med syvtommersøm, at fulblodsavl i Skandinavien ikke er nogen indbringende forretning. Eller som Nick Elsass udtrykte det ”Der er ingen oliefelter i foldene”. Det er da også karakteristisk, at der kun er ganske få store stutterier i Skandinavien, der udelukkende satser på fuldblodsavl.
Ud over York Stutteri, Stutteri Hjortebo og Rävdansens Stutteri i Sverige. Andre opdrættere har hovedindtægt fra anden beskæftigelse og må bruge fritiden til at passe hestene.
”VI HAR VUNDET STORE LØB, MEN DRØMMER SELVFØLGELIG OM FLERE”.
Karina og Alexander understregede, at vi næppe kommer til at se York stutteri øverst på championatlisterne. Det skyldes den måde, som York Stutteri er opbygget på. De fleste af de avlshopper, der er opstaldet permanent på York Stutteri, har andre ejere.
Blandt de større er Stutteri Ras og JOCA Stable (Jonna og Carsten Nørgaard), der sammen med York Stutteri er ejere af avlshingsten Juniper Tree. Også to af de meget succesrige hesteejere p.t. 360 North Horse Racing (Nils Jansson) og The JC Organization (Alice Weiste og John Christensen) har avlshopper opstaldet på York Stutteri.
Succes måles derfor på, hvordan det går afkom efter de avlshopper, der er opstaldet på stutteriet samt på, hvordan avlshingstene klarer sig. Og som Alexander udtrykte det: “Vi har vundet store løb, men vi drømmer selvfølgelig om flere”.
Blandt de succesrige afkom de senere år er Two Eyed Jack (Juniper Tree – Gift From The Sea), der vandt Svenskt Kriterium. Gemstone (Mingun – Edge Of Eternity), der var først i mål i Bro Park Trial med 400.000 svenske kroner til vinderen. Sømkongen Carlras (Binary File – Dirtybird), der vandt både Dansk Kriterium og Dansk 2000 Guineas.
Princeton (Binary File – Belvedere), der vandt Dansk 2000 Guineas og Bijou (Mingun – Majhud), der var først over stregen i Breeders Prize Sprint på Øvrevoll. Og endelig de to halvsøstre, Contiki og Intensity.
Contiki (Strategic Prince –Mara Chaparral) vandt Skandinavisk Opdrætningsløb og var placeret i flere storløb som 2-årig, og Intensity (Mingun – Mara Chaparral) vandt Mowerinaløb.
MANGE LOVENDE AVLSHOPPER.
Alexander har stor tiltro til de avlshopper, der nu er opstaldet på York Stutteri. Den dobbelte Oaksvinder og Sceptre Stakes-vinder Elektra Art, der er ejet af familien Haugaard, fik i februar et hingstføl efter Wilshire Boulevard.
”Hun er meget interessant”, mener Alexander.
Han nævnte også nytilkomne First Spirit. Hun er en ustartet hoppe med en guldrandet afstamning fra samme familie som Juddmonte Studs avlshingste Zafonic og Zamindar.
“Hun er i år bedækket ved Kirsten Rausings Sea The Moon. Han har allerede efterladt et godt indtryk i Skandinavien med heste som Privilegiado, Sel Sea og Nouvelle Lune“.
Academy Award-datteren Edge Of Eternity, der ejes York Stutteri og Chris Cordrey, er mor til Gemstone (Mingun). Og på sidste års Scandinavian Open Yearling Sale blev en hoppe efter Juniper Tree, Habla, solgt til Thomas Havemann for 520.000 kroner. Han har sendt hende i træning hos Marc Stott.
En helsøster til Habla skal på auktion i år. Og i stalden under vores besøg var jeg forbi Edge Of Eternity og hendes hoppeføl – efter Juniper Tree.
JOCA Stable, der er medejer af Juniper Tree, har tre avlshopper opstaldet på York. Annaboda, der vandt storløb i to af de tre skandinaviske lande. Mowerinaløb i Danmark og Norsk Oaks på Øvrevoll. Desuden var hun anden i Bloomers (L) på Täby. I år har hun fået et hingstføl efter den engelske 2000 Guineas-vinder Gleneagles.
“Som i mine øjne er et rigtigt fint føl”, mener Alexander.
Endvidere den meget ofte omtalte super-hoppe Icecapada.
“Vi er utroligt glade for, at hun nu er sikret i den danske avl. Hun er en rigtig head-turner”, udtalte Alexander.
Og endelig Mary McPhee (Makfi), som JOCA Stable ejer sammen med York Stutteri. Hun er til bedækning hos en ny spændende avlshingst, Gruppe-1-vinderen Sioux Nation (Scat Daddy) og hendes 2-årige afkom, Sussex Garden har netop vundet i sin første start i Irland.
STUTTERI RAS.
Cai Rasmussen og familie er flot repræsenteret på York Stutteri som medejere af Juniper Tree og med flere spændende hopper.
Brooklyn Carlras, der i en meget kort løbskarriere var anden i Mowerinaløb har fået et hingstføl efter Juniper Tree. Steelgirl Carlras efter Academy Award fik heller ikke nogen lang karriere, men hun nåede at vinde Larch Ærespræmie med seks længder.
Hun er i avlen mor til tre hoppeføl efter Juniper Tree. Den ældste er 2-årige Irongirl Carlras, der er i træning hos Rikke Rohbach Bonde.
Endelig Mowerinaløbsvinderen og den tredobbelte Listed-vinder Tatoosh, der med Toosh Carlras (Juniper Tree) har en spændende kandidat til Dansk Derby 2020. Tatoosh har i avlen senere fået en hingst efter Wilshire Boulevard og i år en helsøster til Toosh Carlras.
YORK STUTTERI HAR VÆRET HJEM FOR DE BEDSTE SKANDINAVISKE AVLSHINGSTE.
Den flerfoldige avlshingstchampion – Richard Of York – er navngiver til York Stutteri.
Han var ubesejret Gruppeløbsvinder som 2-årig i Frankrig, og som 4-årig vandt han Prix Foy (Gr.2). Han blev købt af York Stutteri i 1996, og i Skandinavien blev han far til vindere af 361 løb og 34,5 millioner kroner i indløbne præmier. Hans afkom vandt stort set alle de klassiske og større løb i Skandinavien.
En anden måske endnu mere kendt avlshingst, der har haft sin gang på York Stutteri, er Academy Award, som York Stutteri ejede sammen med Stutteri Hjortebo.
Academy Award blev far til tre danske derby-vindere, Master Kid, Sir Henry og Tigress Eleven, samt til Gruppe-løbsvinderne Theatrical Award og Ragazzo. Academy Award døde i 2013.
I dag er der fem avlshingste på York Stutteri. Binary File, Juniper Tree, Wilshire Boulevard, Wentworth samt Hurricane Red.
Binary File har gjort det godt med afkom som The Kicker, Summertime, Princeton og Sømkongen Carlras. I dag virker han mest som stutteriets teaserhingst.
Juniper Tree efter verdens førende avlshingst Galileo og ud af den 5-dobbelte Gruppe-1-vinder Alexander Goldrun, startede som avlshingst på York i 2015.
I sin første årgang som avlshingst er han far til de to Kriteriumsvindere Two Eyed Jack og Valentin Apache. Endvidere til Powerpoint, der var anden i Svenskt Oaks bag Nouvelle Lune, samt til Margrethe, der var anden i Dansk Oaks bag Silverstone og viste stor forbedring fornylig med andenpladsen i Dansk Breeders Cup bag derbyvinderen Queen Rouge.
I derbyårgangen i år har Juniper Tree flere lovende afkom. Vinderen af Jockeyklubbens Magic Million, Ascot Brass, er Juniper Trees mest vindende afkom til dato med knap to millioner svenske kroner i indtjening.
I år har hun været anden i Skandinavisk Mesterskap for 3-Åringer på Øvrevoll og i Svenskt 2000 Guineas på Bro Park, begge gange slået af Silent Night. Ascot Brass er ud af By The Book og halvsøster til den svenske Oaksvinder Obrigado (Gloria de Campeao).
Alexander er meget ærgerlig over, at Ascot Brass ikke er meldt i Dansk Derby.
Juniper Tree har også flere afkom, der kan trænge sig på til Dansk Derby i år. Toosh Carlras ud af Tatoosh vandt i sin eneste start som 2-årig. Han var i Dubai, og han måtte desværre slettes i Svenskt 2000 Guineas.
Malekha, der er i træning hos Brian Wilson, har vundet begge sine løb på Klampenborg i år, og vil række langt i Dansk Oaks. The Maestro var anden til Malekha i de to løb på Klampenborg og fjerde i Jyllandsløbet.
Endelig, men ikke mindst Springtime Carlras, der imponerede med en flot andenplads i Jyllandsløbet.
Hun er ud af den svenske Oaksvinder og danske Derbytoer i 2012, Summertime. Og Springtime Carlras fandt sig som moderen godt tilpas på den bløde bane, som Jyllandsløb blev redet på i år.
”Har Juniper Tree indfriet forventningerne?”, spurgte vi Alexander, der svarede ”han har gjort det ganske godt” og kunne tilføje, at Juniper Tree hvert år får tilført omkring 30 hopper til bedækning.
ScanVet Stallions meget veltrukne Holy Roman Emperor-søn, Wilshire Boulevard, der er ¾ bror til Gruppe-1-vinderen Zoffany, havde sin første årgang på banen i fjor. Midnight Oil er stadig maiden, men han har løbet op med de bedste i sin årgang, og i fjor var han tredje i Vinterfavoritternas Pris på Bro Park. Senest var han fjerde i Svenskt 2000 Guineas.
Midnight Oil er ud af Latitude (Lateral), der er halvsøster til Ascot Brass.
På åringsauktionerne på York har Wilshire Boulevard opnået flotte priser. I 2018 stod han for auktionens dyreste. En hingst ud af Gift From The Sea, der er halvbror til Two Eyed Jack. Også i fjor opnåede afkom efter Wilshire Boulevard igen høje priser.
En hingst ud af Quiet Waters, opdrættet af Cat Racing, Mindhunter, gik for 360.000 kroner til 360 North Horse Racing, og en halvbror til Malehka, Hollywoodnoulevard, opdrættet af Zwicky Racing og Filip Zwicky Agency ApS, blev solgt til The J.C. Organization for 250.000 kroner.
“Han er gået i træning hos Niels Petersen, og han har gode træningsrapporter med på vejen.”
Acclamation-sønnen Wentworth, der som Wilshire Boulevard ejes af ScanVet Stallions, er siden 2019 opstaldet som avlshingst på York Stutteri og har fået sine første afkom i år.
Han var vinder i England både som 2- og 3-årig, og i sin korte løbskarriere i Danmark vandt han nemt Pokalløb (L), inden en skade stoppede ham.
“Han er et pænt individ, meget typisk for Acclamation. Vi er lidt overraskede over den lille opbakning, som han får fra de skandinaviske opdrættere. Og specielt med den prisreduktion, der blev lavet inden 2020-sæsonen”, nævnte Alexander.
HURRICANE RED
Sidste skud på stammen som avlshingst på York er den skandinaviske storløbsvinder, legendariske Hurricane Red, der er søn af Hurricane Run, der bl.a. sejrede i Irsk Derby (Gr.1), Prix de l’Arc de Triomphe Gr.1) og King George VI & Queen Elizabeth Stakes (Gr.1).
Den svenske Derbyvinder Hurricane Red vandt i sin lange løbskarriere næsten otte millioner svenske kroner, og han sejrede i fem Gruppeløb samt adskillige Listedløb.
Hans første årgang kom til verden i år, og de efterlader et godt og positivt indtryk.
EN LANG REJSE.
Karina og Alexander Elsass er stadig unge, hhv. 39 og 41 år gamle De drømte om at skabe et helt nyt koncept for fulblodsavlere på York Stutteri. Der er snart gået 10 år, siden de startede.
Det har været en lang rejse. Det har til tider været op ad bakke, men de er stort set kommet i mål. Det er godt gjort. Det skyldes langt hen ad vejen, at de har hinanden. De er sammen om alt. Og de kender hinandens styrker og svagheder.
”Hvad så nu?”, spurgte vi. ”Har I sat jer nye mål?” Det spørgsmål gav anledning til megen eftertanke. Karina svarede: ”Først og fremmest ønsker jeg, at York står for kvalitet, og at vi producerer stærke og sunde individer. Og selvfølgelig, at de vinder løb” Alexander tilføjede: ”Det er jo ikke et mål at være nummer to”.
Nu er det snart tid til de skandinaviske Derbyer
”Hvem vinder?” spurgte vi Alexander. Det ville jo være dumt andet, når vi nu havde en af Skandinaviens største galopkapaciteter ved vores side.
Det tog ikke Alexander lang tid at melde ud om, at Bullof Wall Street vinder Svenskt Derby. ”Hans præstation i Voterlöpning var helt imponerende”, og Alexander er ikke i tvivl om, at han står distancen.
”En anden mulighed”, nævnte Alexander, ”er Stall Bright Side of Lifes Uncle Mo-søn Ugotthelook, der vandt i sin første start i Øvrevoll i år”. Begge er i træning hos Niels Petersen, der også over for RaceTime har udtalt sig meget positivt om de to hingste.
”Dansk Derby er åbent”, sagde Alexander“ Jeg håber selvfølgelig, at det bliver én af følgende: Malekha, Tiger’s Carlras, The Maestro, Toosh Carlras, Midnight Oil eller Springtime Carlras, da de alle har relation til stutteriet. Men vi kan nok ikke komme uden om Silent Night.”
”Silent Night er den højest handicappede hest, der står tilbage i Dansk Derby, og hendes resultater i år må være skræmmende for modstanderne”, tilføjede Alexander”.
Hun var anden i Meydan Classic (L) i Dubai, og i Skandinavien i år har hun først vundet Skandinavisk Mesterskap for 3-åringer på Øvrevoll og så Svenskt 1000 Guineas i opvisningsstil. Hun er efter den engelske 1000 Guineas-vinder Night Of Thunder. Vi kender selvfølgelig ikke hendes distanceformåen.”
”Ugotthelook står naturligvis også med gode chancer i Norsk Derby, der modsat Svenskt Derby jo løbes på græs”, som Alexander understregede, og som endnu en mulighed pegede han på endnu en Niels Petersen-trænet hest, Whispering Ocean.
”Han er som Ugotthelook ejet af Stall Bright Side Of Life og vinder i år på Øvrevoll. Han er efter den franske Derbyvinder Le Havre”.
”Og selvfølgelig skal man også være opmærksom på Stall Perlens Everest Voice, der trænes af Wido Neuroth. Han er efter den engelske Gruppe-1-vinder, Poet’s Voice, og ud af Stall Perlens egen superhoppe La Zona. Han nærmest legede med sine konkurrenter, da han vandt Svenskt 2000 Guineas”, sluttede Alexander derbysnakken.
SKANDINAVISK GALOPSPORTS MEKKA.
Det er ikke sidste gang vi har været på York, Per og jeg. Omgivelserne er flotte, og de mennesker vi møder er venlige, interessante og vidende. Og her føler man sig på mange måder som i skandinavisk galopsports Mekka.
Karina og Alexanders drøm er i levende live.

Ovenstående artikel er genopsat ud fra RaceTime Magazine 7/20. Du kan læse magasinet ved at klikke på linket nederst.
Læs også om den australske Hall of Fame-træner Gai Waterhouse og om den nu afdøde superhingst Arrogate.























































