Prime Match for tredje gang!

I en alder af ni år er familien Trocks fukse vallak Prime Match fortsat den hurtigste sprinter i Danmark. Måske også i hele Skandinavien. Lørdag eftermiddag vandt han for tredje gang Klampenborg Store Sprint (L) efter føring fra start til mål foran et felt af kommende sprinterstjerner.

Det største sprinterløb på dansk grund, Klampenborg Store Sprint (L) over 1200 meter, har haft mange store vindere gennem tiderne.

Igennem de sidste ti år har navne som Hatta Fort, Informant og Sea Dane leveret flotte præstationer, dog har ingen af dem har formået at vinde tre gange.

Da lågerne sprang op var det som altid med Prime Match først, og Nicholas Cordrey satte roligt hænderne ned mens hesten fløj af sted rundt opløbssvinget med Woven Roving liggende nærmest bag sig.

Ind på opløbet trak Prime Match vanen tro langt ud i banen, og efterhånden som han nærmede sig målet var han helt ude med minimal margin til rækværket.

Woven Roving angreb midt i banen og var også forrygende gående, men med Prime Match i absolut topform var det for svært for Flemming Poulsens favorit at nå frem.

Prime Match vandt til stor jubel let med tre længder foran Woven Roving, mens Robinson lidt overraskende besatte tredjepladsen før svenske Mr Topper Martin og Magic Wind, der har kapacitet til meget mere, men ikke brød som om det hurtige græstæppe.

Sejren medførte Prime Match (Primo Dominie – Last Blessing) 75.000 kroner og dermed bragte hesten endnu engang sin indtjening op på over 100.000 kroner, hvilket egentlig ikke er det letteste for de danske sprintere, der uden tvivl lider under de få rigtige storløb over de helt korte distancer herhjemme.

Klampenborg Store Sprint (L) er derfor ekstra prestigefuldt og vil uden tvivl fortsat bringe Skandinaviens bedste sprintere til Københavns Galopbane, selvom præmiesummen ikke er nær så tiltrækkende som i de svenske og norske pendanter.

Woven Roving blev for andet år i træk nummer to i løbet, og man under snart den 5-årige Mystiko-søn en Listed-race sejr på hjemmebanen.

Som 3-årig blev han nummer to bag True Blue Victory i både Dansk 2000 Guineas og Larch Ærespræmie, i fjor blev det til andenpladser i både Klampenborg Store Sprint (L) og Copenhagen Golden Mile (L), så det vil uden tvivl være fortjent hvis hesten næste år kommer først over stregen.

Om Woven Roving skal kæmpe med Prime Match igen i 2002 er svært at spå om, men hvis kredsen omkring hesten ønsker at slutte mens legen er god, bør dette nok være hans sidste sæson.

Prime Match har i nu snart seks år bragt Klampenborg utrolig mange glæder, publikum har holdt vejret mens han løb og efter lørdagens præstation vil han helt sikkert også blive husket som den største – som Sprinterkongen af Klampenborg.

Det kan dog sagtens være, at familien Trock har en afløser til Prime Match parat, idet de sidste år erhvervede sig en halvsøster til topsprinteren efter Ali-Royal.

Prime Match begyndte først som 4-årig at udvikle sig til en virkelig elitehest, så mon ikke også lillesøsteren får den tid der behøves.

Nicholas Cordrey vandt udover Klampenborg Store Sprint (L) også Senador Handicap på ryggen af outsideren Zaahir, der i et blændende sidste øjebliks angreb nedkæmpede længe førende Caupolican. Sun Glory blev tredje foran African Step og I Cando.


Derby-revanchen

Årets første udgave af ’Made In Denmark’ over 1800 meter og 90.000 kroner i samlet præmiesum havde et usædvanligt godt 3-årsfelt, med vinderen af Mowerinaløb og Larch Ærespræmie Princess Royal, Derby 4’eren Monsieur Et Toi og Derby 2’eren New York som de tre favoritter.

Alle tre kommer fra Søren Jensens stald, og New York var på baggrund af sine store fremgange i karrierens første tre starter spillernes klare favorit til sejren.

Men det blev i stedet staldens anden tophingst Monsieur Et Toi med Fernando Diaz i sadlen der leverede en af sæsonens bedste 3-årspræstationer – helt på højde med Cut Champions lette sejr i 2000 Guineas.

New York missede starten og måtte følge et par længder bag feltet på bagsiden, mens Tough Line ligesom i Dansk Derby lagde ud i et hårdt tempo.

Princess Royal lå tre længder efter på andenpladsen, mens der var god samling på de næste tre. Rundt opløbssvinget begyndte Monsieur Et Toi at avancere udvendigt, og ind på lige bane koblede den flotte hest totalt grebet på de øvrige og trak uden problemer fra til en overbevisende let sejr på fem længder foran Princess Royal, der først de på de sidste halvtreds meter fangede Tough Line.

Katahena fulgte en halv længde efter på tredjepladsen et kort hoved foran New York, der aldrig kom rigtig i gang. Det viste sig efterfølgende, at New York havde pådraget sig en mindre skade på vej ud af boksen, hvilket kan være en del af forklaringen på hingstens svage præstation.

Tilbage til Monsieur Et Toi, der i denne start viste at han er en af de allerbedste skandinaviskopdrættede i årgangen. Hesten besidder et helt specielt gear, som vi hidtil i år kun har set hos Cut Champion, og triumfen lover rigtig godt for den forstående opgave i Svenskt Derby den 12. august.

“Det er meningen, at Monsieur Et Toi skal til Sverige for at kunne træne på Jägersros dirt track i ugerne op til derbyet. Han skal være perfekt forberedt til løbet, og eftersom han ikke kan nå at starte på banen, satser vi på at træne ham derovre i stedet for herhjemme”, udtalte den glade ejer Ralf Skoropa sig efter løbet.

Skoropa ejede selv Monsieur Et Tois mor Madame Et Toi, der som 2-årig vandt Dansk Kriterium inden hun blev alvorligt skadet og måtte stå stille i mere end fire måneder.

Selv om 3-årssæsonen til dels blev ødelagt for Madame Et Toi vandt hun dog Sceptre Stakes og blev anden i Dansk Oaks. Hoppens første afkom Miss Et Toi blev klassisk vinder da hun sejrede i Mowerinaløb sidste år. I år har Ralf Skoropa en 2-åring træning hos Søren Jensen.

Et Toi Royale, som hoppen hedder, er det første afkom efter Royal Academy-sønnen Mr Tesio, der som 3-årig vandt både Dansk 2000 Guineas og Larch Ærespræmie, inden en skade satte en stopper for hans fremtidige karriere.

Madame Et Toi har ikke noget føl i år, men er konstateret i fol ved Richard Of York.


Lovende 2-åring

Prime Match Ærespræmie over 1300 meter for de 2-årige maidens gav en sikker sejr til Lone Graversens brune hoppe Cheetah, der førte fra start til mål under lærling Louise Møller. Efterhånden rutinerede Jacquelin og Janos Tandari sluttede på andenpladsen foran debutanten Ib og storfavoritten Top Bellanonna, der ikke kunne følge de flotte takter fra debuten op her.

Cheetah er efter Richard Of York – Bugatti og halvsøster til 2000 Guineas-vinderen Perseval, samt Oaks-vinderen Miss O’Hara. Den efterhånden aldrene avlshoppe Bugatti har dog ikke leveret helt så gode afkom de senere år, men Cheetah kunne godt ligne en ny stjerne. Årets store opgave er Dansk Kriterium. Hoppen ejes af Stald Fluks, hvoraf en af medejerne er Jari Pedersen der til daglig er professionel fodboldspiller i Superligaklubben Lyngby FC.


Garant efter hård kamp

I International ’Brogaarden Foder’ Arab Sprint over 1200 meter for de 4-årige og ældre araberheste vandt Lena Sundeløfs skimle hingst Garant/Stewart McCann efter hård kamp med Brahim/Bettina Wilson, mens favoritten Riyal/Carlos Lopez blev tredje.

Der var 12.500 kroner i førstepræmie til Garant i løbet, der som navnet antyder blev sponsoreret af Brogaarden Foder. Brogaarden Foder havde derudover også et sponsorship på Københavns Galopbane om søndagen, idet de var hovedsponsorer for Københavnerridtet – et udholdenhedsridt mellem 20 og 84 kilometer, hvor Københavns Galopbanes chef Henry Deane deltog og gennemførte.


Overlegen Big Ben

Dagens sidste løb Sea Dane 3-års Handicap over 2200 meter lignede på forhånd et opgør mellem Helle Christensens Eagle og Bendt Jensens Big Ben. Sidstnævnte skulle for første gang ud over den længere distance, hvilket øjensynligt var et kæmpe plus.

Stephen Meacock red hesten til front fra start, og selv om Big Ben pullede rundt tribunesvinget og ud på bagsiden, var ingen af feltets øvrige heste i stand til at følge Final Appearance-sønnen i opløbet, og sejren var knusende overlegen med mange længder. My Yorka tog andenpladsen før Named By A Witch og Feuer-Junior, mens Eagle sluttede på femtepladsen.

Big Ben er halvbror til netop afdøde Nice Deal, der var blandt sin årgangs bedste milere. Med Final Appearance som far er Big Ben dog langt mere stayertrukket, og handicapperen hævede da også straks Big Ben seks kilo for den overbevisende præstation.


Jan Olsen igen

Amatørtræner Jan Olsen har haft sin hidtil bedste sæson i år, ikke mindst takket være den 5-årige hoppe Mrs Communication, der med træneren selv i sadlen vandt Fred Perry Ærespræmie for amatørryttere.

Mrs Communication vandt foran Viper og godt afsluttende Dasher And Stasher. Det var Mrs Communications anden sejr i træk, og der kan sagtens ligge flere og vente i den nærmeste fremtid.


Stor familiedag

Lørdagen stod også i familiens tegn, med en masse underholdning for de yngste. Der var også publikumskonkurrence med plakater og biografbilletter til Eddie Murphy-filmen Dr. Dolit

Seneste artikler

Scroll to Top