Pistachio vandt Norsk 2000 Guineas

Engelsk-trænede Gaelic Storm med den engelske toprytter Darryl Holland vandt Polar Sprint Cup på Övrevoll med en længde foran Anzio/Janos Tandari.

Duty Time Trophy gav overraskende sejr til Hammering Tor og Manuel Santos. Norsk 2000 Guineas blev vundet af en totalt overlegen Pistachio foran True Blue Victory og Crosskeys Lass.

Den fremragende storløbsdag på Övrevoll den 7. juli med de tre hovedløb Polar Sprint Cup, Duty Time Trophy og Norsk 2000 Guineas fik især Manuel Santos og Arnfinn Lund i fokus.

Duoen sikrede sig nemlig sejren i både Duty Time Trophy og Norsk 2000 Guineas med henholdsvis Hammering Tor og Pistachio.

Sidstnævnte vandt en legende let sejr foran True Blue Victory, der i år både har vundet Dansk 2000 Guineas og Larch Ærespræmie på Klampenborg.

Pistachio var klar favorit i totalisatoren efter en debut ud over det sædvanlige, og Arnfinn Lund var også før løbet overbevist om sin hests chancer for at vinde, selv om konkurrenten True Blue Victorys form ikke var til at tage fejl af.

Der var 150.000 kroner i førstepræmie til Pistachios ejere, Ursus Racing Ltd.

I Polar Sprint Cup for Skandinaviens bedste sprintere var der lagt op til en hård dyst mellem de skandinaviske deltagere og den engelske gæst Gaelic Storm, i træning hos M. Johnston.

Jacob Johansen og Troon var hurtigt af sted med Klampenborg Store Sprint-vinderen Sea Dane lige efter sig, men et stykke ind i opløbet faldt begge heste fra og Gaelic Storm skød under Darryl Holland frem til føring og kunne vinde sikkert foran Anzio/Janos Tandari og Daunting Lady/Fredrik Johansson.

Morten’s Prospect, der efter en fantastisk sæson sidste år ikke rigtigt har fundet melodien endnu, sluttede på 4. pladsen foran Troon. Gaelic Storm tjente 125.000 kroner ved sejren, og det er højst sandsynligt, at hesten atter starter i Norge, når Pilot Fineliner bliver afviklet i slutningen af måneden.

I Duty Time Trophy kom Zoukris og Luis Santos til at spille en stor rolle.

Først smed Zoukris sin rytter og galoperede væk fra startboksen, siden var han noget uregerlig ved startboksen, og da starten gik sprang hesten af sted i et højt tempo og havde en overgang over 10 længder føring ned til andenhesten.

Hammering Tor/Manuel Santos og Loch Bering/Mark Larsen fulgte på de næste pladser, og især Hammering Tor forbedrede sig stærkt ind på lige bane.

Længe så det ud til at Zoukris skulle holde hjem, men Manuel Santos kæmpede bravt på ryggen af Hammering Tor, og den chilenske jockey fik presset sig foran kort før mål og gik forbi til en let 2 længders sejr.

Forrige års dobbelte derbyvinder, Parthe, sluttede godt af til 3. pladsen, mens Jaunty Jack, Albaran og Loch Bering fulgte i det slagne felt.

Ligesom i Polar Sprint Cup var der 125.000 kroner til den vindende hest. En flot aften for både Arnfinn Lund og Manuel Santos, der i rene sejrspræmier tilsammen vandt 300.000 kroner.

Seneste artikler

Scroll to Top