Hestesportens Galla i Aarhus blev et sandt triumftog for Stutteri Hjortebo, som ikke alene igen blev kåret som Årets Opdrætter, men som også er opdrætter af samtlige vindere af hestekategorierne. Bettina Andersen-trænede My Fortune løb med den ultimative hyldest som både Årets Ældre Hest og Årets Hest i Danmark.

My Fortune (Appel Au Maitre) gik igennem sin 4-årssæson med fire sejre i seks starter, og indtjeningsmæssigt rundede han 607.308 kroner i denne pragtsæson.
Han triumferede i årets tre første starter – heriblandt i Dansk Breeders’ Cup, og efter en fjerdeplads i Pokalløb (L) på Derbydagen vandt han årets måske bedste opløbskamp på Klampenborg foran Good Fortune (Appel Au Maitre) i Skandinavisk Grand Prix.
My Fortune ejes af My Stable, A&O Kirk og Hotel Fortunen, og han afsluttede 2025 med et generalhandicap på 90.

Titlen som Årets 2-årige Hest tilfaldt Søren Jensen-trænede Cosmopolitan (Make Believe), der triumferede i sin tre første starter i fjor.
Efter at have aflagt maidentitlen fortsatte han først med at sejre i Goffs Futurity Stakes på Derbydagen, og dernæst leverede han en eminent afslutning i Dansk Kriterium og slog sin mægtige staldveninde Taifuu (Japan).
Stald Shakers Cosmopolitan afsluttede 2025 med en tredjeplads i Vinterfavoritternes Ærespræmie bag Beethoven (Goken) og Daylight (Gleneagles), og han gik vinteren i møde med et handicap på 81.

I kategorien Årets 3-årige Hest vandt Bent Olsen-trænede No Surrender (Giant Sandman).
Den fukse hingst, som nu overvintrer i Dubai, tjente næsten 1,2 millioner kroner i seks starter, hvoraf han vandt de fire.
Efter at have aflagt maidentitlen i foråret gik han direkte mod en triumf i Jockeyklubbens 2000 Guineas på Bro Park, efterfulgt af en tredjeplads i Jydsk Derby bag Acapulco Sunrise (Almanzor) og en andenplads i Larch Ærespræmie bag Wassim (Zarak).
Siden gik turen tilbage til Bro Park, hvor han tog årets største præmie i Breeders’ Trophy Classic, inden det også blev til sejr i Breeders’ Prize Sprint på Øvrevoll i sæsonens afsluttende start.
No Surrender ejes af Stald Spitco.

Oliver Wilson havde en hovedrolle i bøjlerne på både My Fortune, Cosmopolitan og No Surrender, som han sammenlagt vandt fem store sejre med.
I kategorien Årets Jockey 2025 måtte han dog overlade sejrsskamlen til kollegaen Nicolaj Stott, som blev den oftest sejrende rytter på de danske baner i den forgangne sæson og i tillæg tog karrierens anden svenske Derbysejr i bøjlerne på Nina Lensvik-trænede Celtic Lullaby (Juniper Tree).

Bent Olsen blev nok engang kronet som Årets Træner, mens fynske Sarah Langholm Hornstrup lod sig hylde som Årets Amatørtræner.
Kategorien Årets Komet blev vundet af ligeledes fynske Stine Schäfing, og i den sammenslagne kategori Årets Amatørrytter og Lærling faldt valget på Evelina Rönnlund.
Endelig blev Lise Vest kåret som Årets Staldmand/Kvinde efter at være blevet nomineret af sin arbejdsgiver Rikke Rohbach Bonde.

Samtlige kategorivindere ved Hestesportens Galla 2025:
- Årets 2-årige: Cosmopolitan
- Årets 3-årige: No Surrender
- Årets Ældre: My Fortune
- Årets Hest: My Fortune
- Årets Træner: Bent Olsen
- Årets Jockey: Nicolaj Stott
- Årets Opdrætter: Stutteri Hjortebo
- Årets Staldmand/Kvinde: Lise Vest
- Årets Amatørrytter og Lærling: Evelina Rönnlund
- Åres Komet: Stine Schäfing
- Årets Amatørtræner: Sarah Langholm Hornstrup


























