Interview: Lea Olsen fortæller om sine heste på Derbydagen

På lørdag sadler Lea Olsen 12 heste fordelt på otte af Derbydagens største opgør – heriblandt duoen Garlic og Biot i Bet25 Dansk Derby. I dette interview med GalopSport vurderer Lea samtlige startheste.


Lea Olsen forud for sidste års danske Derby, hvor hendes nuværende trænerkollega Jan-Erik Neuroth red Sir Jeffrey. Foto: Burt Seeger.

Vi lægger ud allerede i Derbydagens første opgør, 2-års Maidenserien over 1400 meter, hvor du starter de to debutanter Sisi (Wentworth) og Sov Gott (Appel Au Maitre). Hvad kan du fortælle om dem?

Sisi er en hoppe, som har vist god fart i træning. En dejlig type, som måske er ude en uge eller to for tidligt, men hun står anmeldt i Dansk Kriterium den 31. august, og hun skal nå at prøve ‘gamet’ inden, inklusiv at rejse mellem Aarhus og Klampenborg”.

“Hun er ikke langt fra de 2-årige jeg hidtil har haft til start i år, og jeg synes, at løbet ligger godt i forhold til Kriteriet”.

Sov Gott træner også godt og er en hest jeg har forventninger til. Hun er stor, har en stor motor og skyder høj fart. Hun er dog ikke sat så hårdt op og er ikke anmeldt i Kriteriet. Alligevel tænker jeg, at hun kan vise sig som noget for triospillerne, hvis bare hun springer godt af og får et ordentligt løb. Med 14 2-årige i samme løb kan man ikke tage noget for givet”.


2-årige Zarina (Appel Au Maitre) imponerede virkelig med sin sejr i Produce Stakes, og nu får hun endnu en storløbsprøve i Goffs Futurity Stakes. Et løb, du vandt med King Ferdinand for to år siden.

Zarina har taget starten i Produce Stakes fint og er kommet godt over det. Jeg synes, at der var en imponerende måde hun vandt på sidst, men nu møder hun også konkurrence fra heste som har leveret nogle rigtig gode præstationer. Fordelen består i, at Zarina har prøvet Klampenborg to gange nu, og der skal i hvert fald en rigtig god hest til for at slå hende”.

Zarina og Oliver Wilson på vej mod sejren i Stutteri Hjortebo Produce Stakes. Andenpladsen gik til debuterende Kis Me Again før Negroni, Tools Carlras og Flyvende Faduma. Foto: Burt Seeger.

4-årige King Ferdinand (Elusive City) har vundet på Derbydagen to år i træk. I 2022 sejrede han i Goffs Futurity Stakes, og i fjor fulgte han op med at vinde Larch Ærespræmie. Nu gælder det et stærkt felt i Zawawi Sprint Cup.

“Jeg synes stadigvæk, at det går den helt rigtige vej med ham. Han er kun fire år gammel og bliver bare bedre og bedre. Sidste gang pullede han ret kraftigt og lod Sandtastic styre tingene foran, så jeg vurderer umiddelbart, at det bliver meget bedre for ham denne gang med en hurtig type som El Guanche, der sætter et højt tempo”.

King Ferdinand havde en lang pause frem til sidste start, og han er uden tvivl sat frem nu i forhold til senest. I det hele taget modnes han konstant på denne distance, og det er en modningsproces for en 4-årig at finde farten mod den ældre elite. Jeg håber, at han kan finde de sidste par kilo denne gang”.

King Ferdinand ved sejren i Championship Day Sprint i slutningen af maj foran Sandtastic. Foto: Burt Seeger.

Din tidligere danske St. Leger-vinder New York Strip (Appel Au Maitre) kommer ud i et stjernespækket Grand Cup.

New York Strip gik et stort løb i Odense, hvor han sad udvendigt hele vejen og ikke fik noget forærende. Han blev hævet et kilo for præstationen, men det er han endnu ikke blevet straffet for på lørdag. Grand Cup er altid et svært løb at vinde, men han er så ærlig og gør alt hvad han kan. Jeg ved med sikkerhed, at han kommer til at sælge sig selv dyrt”.

New York Strip (th) slog Summer Dale i 2022-udgaven af Dansk St. Leger. Foto: Burt Seeger.

I Wentworth Det 123. Pokalløb (L) sender du Sir Jeffrey (Hunter’s Light) ud mod nogle af de ypperste eliteheste på den skandinaviske væddeløbsscene lige nu. Hvad er succeskriteriet?

“Succeskriteriet er, at han med tiden lige så stille kan bevise, at han kan være med i dette selskab og vise, at han hører til hér. Han udvikler sig hele tiden, er nu oppe i 88 i handicap og er træningsmæssigt virkelig skarp. Jeg er så tilpas med ham, han er rigtig godt i orden”.

Sir Jeffrey vandt Tuborg Åbningsløb 2024 foran Sandtastic, og senest blev det til sejr i Jydsk Champion Stakes hjemme i Aarhus. Foto: Burt Seeger.

I Giant Sandman Larch Ærespræmie bliver der endelig gensyn med Lord Of Denmark (Lord Of England), som var uplaceret i både 2000 Guineas og Jyllandsløbet, efter han ellers havde indledt sæsonen forrygende. Hvordan ser det ud med ham nu?

“Jo, han vandt ret besnærende første gang ude, hvor han bl.a. slog Derbydeltageren Duke Of Hastings (Juniper Tree, red.) og hans konkurrent på lørdag, Footstepsoffortune (Baltic Rock, red.). Siden begyndte han at døje med meget dårlige blodværdier, som slog ham helt ud. Det har været et langt og sejt træk, men han er i orden igen nu”.

Lord Of Denmark er afhængig af, at det hele flasker sig for ham, men i så fald er han heller ikke langt bag de bedste 3-årige heste i årgangen, og jeg ser ham som en fidus på dagen”.

Lord Of Denmark sæsondebuterede med en overbevisende sejr i 3-års Løb foran Duke Of Hastings. Derefter blev han ramt af virus. Foto: Burt Seeger.

Og så kommer vi til Bet25 Dansk Derby, et løb som må få dig til at sove ganske løst om natten. Du har to af de mest fremtrædende kandidater i den ubesejrede Derby Trial Stakes-vinder Garlic (Outstrip) og den Jydske Derby-vinder Biot (City Light).

Garlic er kommet godt ud af Derby Trial Stakes. Han har fået et godt startspor, jeg er sikker på han står distancen, og Oliver (Wilson, red.) har givet ham genvalg, hvilket jeg synes har meget at sige”.

“Han er præcis hvor han skal være, gik et godt arbejde mandag morgen og har været igennem svinget på Klampenborg to gange allerede. Jeg kan ikke se andet end at der bliver godt med tempo på løbet, og det skal jo gavne ham”.

Garlic er den mindst rutinerede hest i feltet, men han har vundet med ørerne fremme på stregen, og jeg tror, at der kan findes endnu mere. Udgangspunktet er i orden og jeg er meget fortrøstningsfuld”.

Garlic nedkæmpede Amason og Brigadier i De 5 Stjerner Derby Trial Stakes. Foto: Burt Seeger.

Biot har taget starten i Jyllandsløbet godt. Han er en hård hund, som aldrig har haft så meget som en eneste sygedag eller andet, som ikke har spillet. Han står knivskarpt og har gang på gang vist sin klasse mod de bedste i årgangen”.

“Sidste år vandt jeg Jyllandsløbet med King Ferdinand, men valgte at gå ned i distance og starte i Larch bagefter. Jeg har en helt anden fornemmelse med ham hér. Jeg tror, han kan klare det”.

“Han var en krævende hest som 2-årig i fjor, men Jacob (Johansen, red.) sagde efter Jyllandsløbet, at temperamentet bliver bedre for hver start. Han er også meget mere afbalanceret i træningen, og ikke så hård ved sig selv længere”.

“For Biot er distancen selvfølgelig et spørgsmål, men jeg har altså en god mavefornemmelse”.

Biot og Jacob Johansen kommer fra en stor triumf i Aarhus Stiftstidende Jydsk Derby 2024. Foto: Kjeld Mikkelsen / KMFOTO.DK.

Endelig afrunder du Derbydagen med tre hopper til start i Stutteri Hjortebo Derby Consolation.

“Fællesnævnerne for de tre er, at de for det første ikke har været gode nok endnu til at starte i Derbyet, og for det andet, at de nu kan komme rundt tribunesvinget med henblik på Dansk Oaks den 31. august”.

Askepot Torkdahl (Free Eagle, red.) er kommet sent i gang med alting. Hun vandt på en gode måde i Aalborg, men fik senest et meget svært løb i Derby Trial Stakes, og jeg synes, at man skal se helt bort fra den start”.

“Hun vil stadigvæk gå frem med hvert løb hun får og kan kapacitetsmæssigt sagtens være med i dette selskab. Hun træner fint”.

Askepot Torkdahl og El Teide kæmpede om sejren langt foran de øvrige, da hoppen aflagde sin maidentitel i Aalborg.

Soft Gallery (Pistacho, red.) har været syg med virus siden sæsonstarten. Hun er en af de rigtig gode 3-årige heste i min stald, men vi tog mere end 30 blodprøver på hende igennem en længere periode, og de var allesammen helt skæve”.

“Nu er hun fri af sin virus og arbejder fornuftigt. Jeg tør godt at sige, at hun er den bedste hest i det her felt, men hun mangler løb i kroppen. Hun er helsøster til Oaks-vinderen Silverstone, hun får Oliver på ryggen, og jeg mener på ingen måde, at hun skal afskrives. Hvis hun vinder, så gør hun det på klassen alene – og bagefter gælder det Dansk Oaks”.

Soft Gallery ved sejren som 2-årig hjemme i Aarhus. Foto: Ole Hindby.

Cortina (Appel Au Maitre, red.) har altid vist store ting i træning, men har mere interesse om morgenen end når det gælder væddeløb. På lørdag prøver vi hende for første gang med blinkers, og hun rides af Diego Pedroza, som arbejdede for mig tidligere og som har haft et rigtig godt tag på hende”.

Cortina indeholder en masse, men har ikke sluppet sig helt endnu. Måske ændres det med blinkers nu”.

Cortina på vej i samme retning, som Lea Olsen meget gerne ser både hende og samtlige staldens øvrige startende på Derbydagen. Mod vindercirklen. Foto: Burt Seeger.
Picture of Filip Zwicky

Filip Zwicky

Stifter / Ansvarshavende redaktør. Mere om forfatteren

Seneste artikler

Scroll to Top