Formandsskifte på Klampenborg Galopbane

Efter en regeringsperiode på 20 år, træder Mogens Poulsen den 31. december tilbage fra formandsposten på Klampenborg Galopbane, og tøjlerne overlades i stedet til det nuværende bestyrelsesmedlem, Peter Rolin.


Formandsskiftet er fuldstændig udramatisk og sker på et roligt tidspunkt ovenpå endnu et plusregnskab med fremgang på mange punkter for Klampenborg.

Mogens Poulsen overtog formandsposten på Klampenborg Galopbane fra Michael Burgess i 1990. Forinden havde han siddet et par år i banens bestyrelse, men det der skulle udvikle sig til et årelangt engagement havde sine rødder i et rent tilfælde. ”Jeg kom ind i galopsporten igennem min datter Nanna Marie, der i 80’erne havde sin pony opstaldet hos træner Jørgen Johansen. Inden længe havde jeg købt min første galophest, Pelé, og siden fulgte mange efter – både succeser og fiaskoer”, fortæller Mogens Poulsen, der utvivlsomt fik sine største oplevelser i 1991 med 2-årsstjernen Nanna Marie – opkaldt efter datteren – som gik igennem sin 2-årssæson som ubesejret med fem sejre på Klampenborg, heriblandt i Skandinavisk Opdrætningsløb og Dansk Kriterium.


Bragte hestesporten på Tipsnøglen

Mogens Poulsen ejede sin seneste hest, med det passende navn Last Call, i slutningen af 90’erne. Hesten kom aldrig til start, og sidenhen har interessen og koncentrationen været rettet imod det politiske arbejde for Klampenborg Galopbane. En indsats, der for det meste er foregået i kulissen, men som i sandhed har været en af de afgørende grundsten for væddeløbenes eksistens i Ordrup Mose. Således stod Mogens Poulsen i spidsen for hele væddeløbssportens placering på Dansk Spils ”tipsnøgle”, der nu igennem et årti har supporteret sporten med små 100 millioner kroner om året.

”Igennem det 20 år lange formandskab for Klampenborg Galopbane har jeg været i fast parløb med Nick Elsass, og vi ejer banen sammen i dag. Udadtil har jag valgt altid at stå i baggrunden, men i kulisserne har jeg til gengæld haft stor politisk indsigt i KG, og haft meget nære relationer til både Kulturministeriet og Danske Spil. Da tipsnøglen blev forhandlet på plads, gik det nok de øverste i travsporten lidt på, at det var en ”galopmand” der fik løsningen igennem”, smiler Mogens Poulsen.


Topkarakter på HFFs resultatkontrakt

Når Peter Rolin den 1. januar 2011 officielt overtager formandsposten på Klampenborg Galopbane, sker det ganske udramatisk. Mogens Poulsen fortsætter som menigt medlem, og der er i princippet tale om rokade i den tre mand store bestyrelse, som udover Rolin og Poulsen også tæller Erik Handschuh.

”Jeg føler, at det er et velvalgt tidspunkt at træde tilbage. Klampenborg Galopbane har haft endnu en god sæson med fine tal på bundlinjen. Regnskabet har været en anelse bedre end budgettet, og vi kan notere fremgang på flere områder. Noget af det allermest positive er, at Klampenborg som landets eneste væddeløbsbane udover Bornholm, har opfyldt HFFs resultatkontrakt til topkarakter med 80 procent. Banen har i høj grad fortjent sin kontante bonus, og i den forbindelse skal der rettes en stor tak personalet, der virkelig har trukket læsset i forhold til at opfylde de på forhånd højt satte forventninger”, siger Mogens Poulsen.


Ildsjælen bag træningsbanen

At Peter Rolin (foto herover) fremover tager roret på den 100 år gamle kulturinstitution er ifølge den afgående formand den perfekte løsning for fremtidens Klampenborg. ”Peter Rolin er den dygtig forretningsmand, der samtidig har et hjerte der banker for Klampenborg Galopbane. Han var ildsjælen bag den nye træningsbane – et femårigt projekt han aldrig gav op overfor selvom oddsene var hårde, og som i dag af de aktive betegnes som den bedste investering i banens historie”, forklarer Mogens Poulsen.

52-årige Peter Rolin har besøgt Klampenborg siden 5-årsalderen, han har siddet i Dansk Galops bestyrelse de seneste otte år og i Klampenborgs bestyrelse de sidste fem. Igennem tiden har han både været hesteejer og opdrætter. ”Lige nu har jeg ingen heste, men det er klart at jeg vender tilbage til denne del af sporten snart”, siger Rolin, der påtager sig formandsposten med en stribe både kort- og langsigtede mål.

”Først og fremmest vil jeg lægge meget vægt på at være synlig og tilgængelig. Jeg kender mange på og omkring Klampenborg, jeg er altid til rådighed for spørgsmål på løbsdagene, og forhåbentlig er det noget alle føler de kan benytte sig af”.


Store investeringer og ny ejerstruktur
”Det er mig magtpåliggende, at standarden på Klampenborg Galopbanes publikumsfaciliteter højnes betragteligt. Der ligger, som de fleste nok er klar over, et stort og uudnyttet potentiale i banen – men det kræver store investeringer. Her tænker jeg på renovering af Hovedrestauranten, Racing Club og Vægtbygningen, og så må vi have en permanent storskærm til publikum”, fortsætter Rolin.

Men selv om driftsresultatet er positivt, er der vel lang vej til at kunne opnå midler til så omfattende investeringer?

”Ja, der er ingen tvivl om at vi ikke kommer langt under de nuværende forhold, så midlerne skal skaffes igennem andre kanaler, og det hænger sammen med et af de næste vigtige mål for mig som formand. Klampenborg Galopbane skal på sigt opnå en anden ejerstruktur end den har i dag, hvor ejerskabet ligger hos to enkeltpersoner. Indenfor en overskuelig tidsperiode, skal der ske et skift på ejersiden, og det er en væsentlig pointe, at der formidles en ny ejerkreds og at kapitalgrundlaget for Klampenborg Galopbane styrkes væsentligt. Samtidig er det vigtigt, at skibet holder kursen, at vi ikke har for store armbevægelser, og at vi udvikler virksomheden med omhu”, svarer Peter Rolin.


Essentielt med større staldkapacitet

Anlægningen af Klampenborg Galopbanes ”Cushion Track” træningsbane, som Peter Rolin var fanebærer til, har medført større efterspørgsel efter at have heste i træning på området. Banen har behandlet flere ansøgninger fra skandinaviske trænere, men den nuværende staldkapacitet tillader ikke yderligere udvidelser.

”Lige så glade vi er for efterspørgslen, lige så frustrerende er det naturligvis også, at kapaciteten ikke rækker til den. Vi har unikke faciliteter på Klampenborg – en helt ny træningsbane, der har medført den største fremgang i mange år af de lokale trænere; Dyrehavens ridestier og Eremitagesletten, og så naturligvis en virkelig god græsbane. Det ligger mig afgjort på sinde, at bygge flere bokse på Klampenborg, og vi har lige nu en plan i støbeskeen, som jeg tror, kan blive effektueret næste efterår. Meget beror på byggetilladelser, men der er udlagt en plan for området og jeg er meget optimistisk omkring projektet”, forklarer Peter Rolin, der gerne så Klampenborg tiltrække en træner udefra – for eksempel fra Tyskland – der samtidig kunne bidrage med nye ejere til sporten.


Stille, men yderst konsekvent!

Det kan utvivlsomt mærkes på Peter Rolin, at han er godt forberedt til de kommende års udfordringer, men han er også klar over, at der er en tung arv at løfte fra den snart tidligere KG-formand. ”Mogens Poulsen er en stille person, men han har altid kunne træffe afgørelser på en yderst konsekvent måde. Galopsporten var for 10 år siden direkte på vej ud over afgrunden, og i dag kan vi takke Mogens for, at banens fundamentale økonomi er meget stærkere og absolut bæredygtig i forhold til de udfordringer vi står over for. Det er præcis denne ånd vi skal holde godt fast i, så vi kan fortsætte kontinuiteten og forbedre forretningen Klampenborg Galopbane i mange år fremover”, slutter Peter Rolin.

Seneste artikler

Scroll to Top