Europæisk galopsport er bedst i verden – men individuelt er Japan nummer ét

GalopSport viste for nogle dage siden en statistik over de bedste opdrætterlande i verden. Statistikken i dag vil vise hvor det sportslige niveau er højest og hvor de bedste heste er i træning, og jeg har igen benyttet ”Longines World Horse Ranking” som målestok.

Som med opdræt er statistikken baseret på de 10 højest ratede heste i 2025. Her er Japan knebent foran USA og England. Men ser man på kontinenter, så er Europa klart foran både Asien og Nordamerika. De 10 højeste samlet i Europa opnår her et gennemsnit på 125 i rating.

I forhold til statistikken med opdræt, så savner man New Zealand i toppen, men til gengæld er Hong Kong godt med. En stor del af hestene i det spillelystne Hong Kong er opdrættet i Australien og New Zealand, men en betydelig del er også importeret fra Europa.

De syv bedste lande i rækkefølge med gennemsnit for de 10 højeste ratede heste i 2025:

  1. Japan 122,9
  2. USA 122,5
  3. England 122,3
  4. Irland 121,6
  5. Frankrig 120,3
  6. Hong Kong 118,6
  7. Australien 188,6

Efter denne elite kommer nationer som Sydafrika, Emiraterne og flere lande i Sydamerika. De har ikke ikke 10 heste i Top 200, så derfor har de ikke kunne måles præcist.

Men Emiraterne og Sydafrika skønnes til at ligge omkring 115-116, og det samme gør Sydamerika samlet, hvor Brasilien og Argentina er de førende lande.

Selv om præmiesummerne er langt større i Japan, USA og Mellemøsten, så er europæisk galop fortsat i topform og bedst i verden.

Denne statistik er måske det tætteste man kommer et bevis.

Seneste artikler

Scroll to Top