I søndags indledte den tidligere danske St. Leger-vinder, New York Strip, Stockholm Cup-dagen på Bro Park med en overlegen triumf i H.M. Drottningens Pris over 3800 meter. Det var fjerde sejr på stribe over forhindringer for Appel Au Maitre-sønnen, som med 19 længder besejrede Archie Watsons engelske gæst Clearisthewater.

6-årige New York Strip blev redet til sejr af Christopher Roberts, og det er nu godt tre år siden han blev Lea Olsens første klassiske vinder med sin triumf i Dansk St. Leger på Klampenborg.
Han var på daværende tidspunkt ejet af Lars og Simon Neve Jakobsen, og han satte kronen på en flot 3-årssæson, der bød på yderligere to sejre samt en delt tredjeplads i Dansk Derby.
New York Strip fortsatte med at vinde løb som både 4- og 5-årig, men det var først da Tobias Hellgren den 29. juli for første gang startede ham over forhindringer, at der for alvor kom fart på en “ny” karriere.

New York Strip har nu startet fire gange over forhindringer – tre gange på Bro Park og en enkelt gang i Göteborg – og den brune vallak har vundet samtlige fire løb med tilsammen 30 længders afstand til sine konkurrenter.
Den tidligere danske St. Leger-vinder ejes stadigvæk af Simon og Lars Jakobsen, men nu er det i samarbejde med Tobias Hellgren, og de fire sejre over forhindringer har alene indbragt en præmiesum på 155.000 svenske kroner.
New York Strip er opdrættet af Nina Falck og Gert Larsens Stald Jupiter på Fyn og andet vindende afkom fra lige så mange startende ud af Rock Of Gibraltar-datteren Schwarzweiss, som selv var vinder som 3-årig i Frankrig og ud af en Listed-placeret halvsøster til den italienske 1000 Guineas (Gr.2)- og dobbelte amerikanske Grade-2-vinder Silver Cup.


























