fbpx

11 i Scandinavian Open (Gr.3), 12 i Dansk 2000 Guineas

Klampenborg er klar til endnu et brag af en løbsdag på lørdag, hvor der bydes på både Scandinavian Open Championship (Gr.3), Falkonertjenesten Dansk 2000 Guineas, Copenhagen Golden Mile og Championship Day Sprint.


3-årige Unconquerable tager kampen op mod den ældre elite i lørdagens Scandinavian Open Championship (Gr.3). Foto: Burt Seeger.

Mandag morgen blev der starterklæret til dagen, og det blev med velvoksne felter i både SOC og 2000 Guineas.

Nina Lensvik-trænede Suspicious Mind jagter et historisk hattrick i Scandinavian Open Championship (Gr.3), men han kommer ikke sovende til sejren mod Lennart J:r Reuterskiölds duo Auenfürst (Soldier Hollow) og Gold Tyranny (Zoffany), Wido Neuroths duo Seneschal (Appel Au Maitre) og Jet Action (Camelot), Bent Olsens duo Grey Flash (The Factor) og Talisman (Sunday Break), Tobias Hellgrens Quebello (Sea The Moon), Niels Petersens White Heart (Camelot), Flemming Velins 3-årige Unconquerable (Churchill) og den tidligere SOC-vinder Master Bloom (Pastorius).


Titannia (Andreas Tapia Dalbark) vandt Dansk Hesteforsikring Mowerinaløb med hals foran Eternity Tree (Per-Anders Gråberg). Foto: Burt Seeger.

I Dansk 2000 Guineas sender Lars Kelps sin Mowerina-vinder Titannia (Appel Au Maitre) ud mod 11 konkurrenter som bl.a. tæller Brian Wilsons Derbyfavorit Charming Knight (Decorated Knight) og Kriteriums-vinderen Eternity Tree (Juniper Tree).

Titannia og Eternity Tree kæmpede side om side til målstregen i Mowerinaløb og mødes her igen over samme distance, men spørgsmålet er om Charming Knight stadigvæk bare er for god.

Otte af de 12 Guineas-deltagere mødte nemlig allerede hinanden i Vinterfavoritternes Ærespræmie i fjor, og her vandt Charming Knight overlegent med seks længder foran Titannia, som var yderligere tre længder foran My Nikita (Kahyl).


Charming Knight (Oliver Wilson) sæsondebuterede med sejr foran Onyx (Marcos Robaldo). Foto: Burt Seeger.

Derefter fulgte Paco (Juniper Tree), Mygirlcharlie (Myboycharlie) og Eternity Tree i nævnte rækkefølge, mens Big Red Panda (Hunter’s Light) og Tordenskiold (Giant Sandman) henholdsvis blev nummer otte og 11.

De fire nye navne, som ikke var med i Vinterfavoritterne, er Rikke Bondes Sir Camelot (Appel Au Maitre), Birgitte Nielsens Iceman (Go Go Gadget), Bettina Andersens Giant Fortune (Giant Sandman) og Bent Olsens Onyx (Royal Experiment).


Sådan så opløbet ud i 2021-udgaven af Copenhagen Golden Mile, hvor Match Maker vandt foran King David og Sanary. I år starter sidstnævnte i stedet i Championship Day Sprint. Foto: Burt Seeger.

Copenhagen Golden Mile bliver endnu et spændende revanchemøde mellem Cathrine Erichsens Match Maker (Declaration Of War), Niels Petersens King David (Elusive City) og Bettina Andersens Sandtastic (Footstepsinthesand).

Championship Day Sprint bliver på trods af kun fem deltagere ikke mindre spændende med deltagelse af bl.a. Could Be King (Bated Breath) og Sanary (Invincible Spirit).


Filip Zwicky

Filip Zwicky

Stifter / Ansvarshavende redaktør. Mere om forfatteren

Seneste nyheder

Scroll til toppen